Šťastný čínský Nový rok 2014

 

15-ti denní oslava čínského Nového roku začala v pátek (17. ledna) s prvním novem kalendářního roku. Tento den označuje konec roku vodního hada a vítá začátek roku dřevěného koně. Přináší štěstí v osmi záležitostech (v Číně šťastné číslo):

 

1.       Čínský „zvěrokruh“ (Šeng-siao) je systém kalendáře pocházející z dynastie chan (206 – 220 př.n.l.), který pojmenovává každý rok svého 12-ti letého cyklu po jednom zvířeti: krysa, vůl, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a vepř v uvedeném pořadí. Podle tohoto systému je vesmír vytvořen z pěti elementů – země, vody, ohně, dřeva a kovu, které působí společně s 12 zvířaty, což vytváří specifický charakter roku.

2.       O lidech narozených v roce koně se říká, že jsou trochu koni podobní: živí, vášniví, energičtí – mají rádi hodně lidí. Jsou učenliví, nezávislá hříbata dokáží chodit za několik minut po narození – a mají přímý a poctivý postoj k životu. Jsou známí svými komunikačními schopnostmi a jsou výjimečně vtipní.

3.       Jste-li narozeni v roce koně, měli byste vyhledávat potenciálního partnera narozeného v roce tygra, kozy nebo psa. Vyhýbejte se narozeným v roce krysy, vola, králíka nebo koně. Nebudete je milovat.

4.       Neodpovídá-li žádný z těchto okruhů, nezneklidňujte se. Zvířecí znamení každého roku ukazují jenom na to, jak vás vidí ostatní nebo jakou si volíte sebeprezentaci. Existují také zvířecí znamení pro každý měsíc, známé jako vnitřní zvíře; znamení pro každý den, nazývané skutečné zvíře. A zvíře pro každou hodinu neboli tajné zvíře.

5.       Podle pověry v roce svého zvířete urazíte Tchaj Suej – boha věku a zažijete smolný rok. Abyste se tomu vyhnuli, měli byste nosit něco darovaného červené barvy. Obecně šťastné barvy týmu koně jsou zelená, červená a purpurová; šťastná čísla jsou trojka, čtyřka a devítka a šťastné rostliny obří kulkas a jasmín.

6.       Raymond Lo – odborník na Feng-šuej – říká, že v roce koně se budou lidé pravděpodobně přidržovat svých principů, to ztěžuje vyjednávání. Například rok 2002 (poslední rok koně) byl rokem Roy Keanea a Mick McCarthy-ho likvidace legendárního světového poháru a 1990 byl rokem výtržností při hlasování o daních. Znovusjednocení Německa se také odehrálo v roce 1990, ale budeme to ignorovat.

7.       Pokud jste se narodili v roce koně, jste v dobré společnosti. Kolegové koňského klubu jsou Genhis Khan – mongolský král, Franklin D. Roosevelt – 32. prezident USA, Louis Pasteur – vědec z 19. století, Neil Armstrong – první člověk na Měsíci, americká zpěvačka Aretha Franklin a modelka Cindy Crawford.

8.       Roky dřevěného koně bývají spojené s válkami. Bitva Dien Bien Phu – která skončila porážkou Francie Vietnamci, se odehrála v roce 1954. A v roce 1894 byl začátek první čínsko-japonské války. „S takovými vážnými konflikty zaznamenanými historií v předchozích dvou jangových letech dřevěného koně nemůžeme vyloučit možnost války a prudké bitvy v roce 2014“ předpovídá Lo.

 

Kung hei fat choy! Šťastný čínský Nový rok!

https://www.theguardian.com

https://www.raymond-lo.com

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz