Vnitřní význam pětifázového cyklu

 

Postupme na další úroveň tréninku. Nyní se budeme učit hru pěti zvířat. Tuto zvláštní formu nazývám pět zvířat dělajících šest léčivých zvuků. Je to moje integrace dvou nejstarších forem čínského čchi-kungu: pěti zvířat a šesti léčivých dechů (nebo moderněji "zvuků"). Základy obou forem čchi-kungu byly nalezeny zapsané na fragmentech hedvábí v objevených ve slavné hrobce Mawangdui, datované 216 př.n.l.

Na těchto hedvábných fragmentech byla zvířata a jejich zvuky zřetelně užívaná k lékařským účelům. Pět zvířat bylo původně pravděpodobně druhem šamanského tance, způsobem jak se dostat do kontaktu se zvířecími duchy k sebeléčení a udělení moci. Věřili, že tito zvířecí duchové vás mohou spojit s podsvětím a nadpřirozeným světem. Pokud jste se s nimi dokázali spojit, mohli jste se vyléčit nebo získat vhled a magické síly z neviditelného světa.

Pět zvířat rozvinutých v taoistické kultuře reprezentovalo pět duchů neboli inteligencí (wu-ťing-šen) pěti hlavních vitálních orgánů člověka. Jde o místo, kde je lidské podsvětí, ve skutečnosti je skryto přímo uvnitř našeho těla. Podsvětí není v nějaké abstraktní dimenzi naší psychiky, je právě tady, pokud víme kde ho hledat. Je zde pět zvířat, jedno pro každý z pěti elementů.

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz