Proč je pro zdraví lepší čchi-kung, než pravidelné cvičení nebo sport?

 

Myslím, že sport a tělesná cvičení jsou skvělé, je to jeden způsob, jak se těšit ze svého těla a prozkoumat jeho potenciál. Vyzkoušel jsem téměř každý sport. Jsem špičkový lyžař. Byl jsem profesionálním průvodcem raftingu na divoké vodě, s 40 výlety po Grand Canyonu. Prochodil jsem mnoho nejslavnějších světových hor. Plavu denně kilometr v Karibském oceánu během svého zimního útočiště. Obzvláště mám rád venkovní sporty – vstupuji do přímého kontaktu s energetickým polem přírody.

Ale žádný z těchto sportů nakonec nemohu porovnat s výhodami, které jsem získal z každodenní praxe čchi-kungu. Když provozuji sport, také praktikuji ve stejném dni čchi-kung. Pokud mohu čchi-kung praktikovat venku, absorbuji více přirozené (přírodní)  čchi. Pět zjištěných důvodů, proč je čchi-kung nejlepší cvičební forma: 

 

1.Čchi-kung je cvičením celku mysli a těla

 

Hlavním rozdílem je, že čchi-kung není pouze cvičením fyzického těla, je to cvičení těla a mysli. Mysl lze definovat jako naši schopnost formovat energie do myšlenek, pocitů, vjemů, nebo dalších forem vnímání.

Když cvičíte čchi-kungem celé spektrum těla a mysli, odehrává se zcela jiný zážitek. Začnete tvořením proudění energie do vzorce harmonie, rovnováhy a klidu. Připojíte tělo k nebi nahoře a k zemi dole, a srdci se otevírá obrovský tvůrčí prostor uvnitř těla.

Jestliže cvičíte čchi-kung ve skupině, můžete začít zažívat se "skupinové srdce" svých kolegů praktiků. Praktikujete-li sami, otevřete klidné místo ve svém srdci, ve kterém je snadné a krásné sdílet denní pauzu.

 

2.Čchi-kung překoná náš odpor k fyzickému cvičení

 

Čchi-kung je tak velká zábava, že se stává "zdravou závislostí". Lidé jsou rádi uvolnění během cvičení. Mnoho lidé mi říká, že se nemohou dočkat každodenní praxe. Bohužel, většina lidí považuje tělesná cvičení za něco, co "udělali pro své tělo", nebo pro svaly, nebo "pro" své srdce. Nenávidí chození do posilovny.

Proč tolik lidí nenávidí fyzickou aktivitu, a opouští ji po první výmluvě? Jejich mysl je oddělena od těla. Proto je zde podvědomý strach a někdy i odpor těla. Moderní vratká mysl vidí tělo jako obtížné a potřebné dítě, které ve skutečnosti nelze ovládat.

Mnoho moderních lidí žije ve své hlavě, a navštěvují spodní část těla pouze, když se potřebují dostat do šatů. Cvičí většinou jenom hlavou - tváří, jak dobře budou vypadat na povrchu těla. Další mohou mít zkušenost s tělem pouze prostřednictvím sexu. Potom se rychle přesunou zpátky do hlavy. Lidé provozují komerční využívání erotiky těla bez pochopení. Je mnohem zdravější, mít naplněný vztah mezi myslí a tělem.

Příklad: mnoho běžců pro zdraví poslouchá hudbu při běhání v bezmyšlenkovitých kruzích kolem bloku. Nejsou zaměřeni na zakoušení těla během běhu. Ignorují radost z pohybu nebo radost z pohybu v prostoru. Místo toho poslouchají svou oblíbenou skupinu, protože shledávají trávení času s tělem jako neuvěřitelně otravné. Cvičením je práce v domácnosti. Odmítají tvrdě pracovat, zbavovat ochablé svaly tuku pocením. Během jejich cvičení se neodehrává žádná hluboká komunikace mezi myslí a tělem.

S čchi-kungem je to jiné. Netlačíte řeku, najdete jemný rytmus a opakujete pomalými, uvolněnými, často kruhovými pohyby. Různé pohyby otevřou různé energetické kanály v těle. Proces láká jít hlouběji. Postupně objevíte, že se tělo pohybuje samo sebou bez námahy, jako kdyby bylo poháněno nějakým neviditelným energetickým polem. Můžete relaxovat a užívat si jízdy na jednoduchém pocitu toku.

 

3. Čchi-kung přináší lepší a rychlejší zdravotní přínosy než běžné cvičení.

 

Mohl bych pokračovat celou knihou všech zdravotních přínosů, které se přihodí při tomto druhu uvolněného pohybu. O tom, jak pouze jemnými krouživými pohyby budete stimulovat lymfatický systém, který je hlavní oporou imunitního systému těla a mysli. Jogging a aerobic ve skutečnosti vypínají lymfatický, imunitní systém během intenzivního cvičení!

Proč by rychlé cvičení způsobovalo vypnutí imunitního systému? Když jdete běhat, vaše tělo předpokládá, že je třeba šetřit energii. Domnívá se (v hlubokém instinktivním mozku), že utíkáte před medvědem, který vás chce sežrat. Břišní, instinktivní mozek nevidí své běžecké boty Nike za 200 dolarů, domnívá se, že jde o přežití, tak nakopne adrenalin a uzavře imunitní systém. Domnívá se, že imunitní systém není nezbytný, když jde o přežití.

A tak intenzivní cvičení není optimální pro lymfatický a imunitní systém. Může pro vás udělat i jiné věci, a je určitě lepší, než hnít ve svém křesle! Má vaše srdce potřebu "rychlého" aerobní cvičení? Podle čínské medicíny ne. Ta předpokládá, že srdce je už přepracované, a ve skutečnosti potřebuje dovolenou. Čchi-kung  dává srdci dovolenou tím, že meridiány čchi a cévy celého těla převezmou práci oběhu krve srdce.

To je důvod, proč mají vrcholoví sportovci nízký krevní tlak - jejich účinnost oběhu je tak vysoká, že srdce nemusí pracovat navíc. Čínští sportovci už vědí, že výcvik čchi-kungu jim poskytne tajné výhody nad svými konkurenty, ale nepropagují to.

Má věda podpořit tvrzení, že čchi-kung nabízí vynikající zdravotní přínosy? Prověřte prosím výzkumy minulého ředitele Stanfordského výzkumného ústavu v 3500 vědeckých studiích prokazujících zdravotní výhody čchi-kungu (odkaz je na domovské stránce, nebo přejděte na stránku článků).

 

4. Čchi-kung vám dá více energie, než věnujete praxi.

 

Z čchi-kungu získáte zpětně více energie, než jste do něho vložili. Provozujete-li čchi-kung, jste přírodní perpetum mobile. Vaše tělo je ve skutečnosti "přístroj na volnou energii". Fyzikové připouštějí, že lidé vydávají více energie, než získávají z potravin, vody a vzduchu. Ale nedokážou odpovědět na záhadu, odkud pochází tato energie navíc.  

 Cvičíte-li pravidelně čchi-kung, je to jako provozovat opravdu bezpečné, ziskové investice. Zpravidla získáte vše investované zpět, plus obrovský úrok. Výsledkem většiny „pouze fyzických“ cvičení je čistá ztráta energie. Lidé tvrdě pracují, potí se, pak se cítí příjemně vyčerpaní. Závislosti jsou různé - je potřeba uvolnit zadržovanou nebo přilepenou energii těla.

Takže i tento druh fyzického cvičení je pro vás do jisté míry zdravý. Ale zvažte toto: kulturisti, kteří rozvíjejí velké svaly, často umírají na infarkt. Proč? Protože jak stárnou, jejich srdce musí krví vyživovat všechny ty svaly, a brzo se vyčerpá. Velké svaly se změní na tuk a snižují efektivitu oběhu.

Čchi-kung s postupem výcviku ukládá další získanou čchi v kostech, šlachách a životně důležitých orgánech - ne ve svalech. To vyžaduje mnohem menší údržbu a součástí čchi-kungu je tajemství dlouhověkosti.

 

5. Čchi-kung je jednoduchý, zábavný a mohou ho cvičit kdekoli všechny věkové kategorie.

 

Můžete se naučit čchi-kung a začít pociťovat tok čchi během několika minut. Je to opravdu univerzální cvičení - je super snadné se ho naučit, ať už je vám 8 nebo 80 let. Můžete trénovat kdykoliv a kdekoliv - doma nebo venku, a to i v malém bytovém prostoru.

S čchi-kung cvičením je méně více. Méně úsilí přináší lepší výsledky – čím více jste uvolnění a měkcí, tím více čchi může vámi proudit. Zapomeňte na cvičební teorii "žádná bolest, žádný zisk". Když poháníte řeku, jste z toho nakonec unaveni. Běžné druhy cvičení mohou vaše tělo posílit, ale energeticky ho opotřebovávají.

Při cvičení čchi-kungu, můžete zapomenout na upocený trénink. Přestaňte s léčbou těla jako němé ovce, která musí být hnána hlavou, která "ví", co je nejlepší pro tělo. Čchi-kung cvičení je o ocenění svého těla-mysli, respektu k jejich inteligenci, a poskytování lásky a energie, zatímco s ním pohybujete. Tělo a mysl vás společně udrží mladé a zdravé. Čchi-kung nebude tlačit nebo stresovat tělo k obtížnému pocení - snaží se uvolnit stres z těla.

 

 

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz