Co vlastně je čchi-kung?

 

"Čchi-kung" je moderní termín, který zlidověl před necelým stoletím. Překládá se doslova jako "dovednost v kultivaci subtilního dechu přírody". Vezměte na vědomí, že "chi kung" (systém wade giles) a "qigong" (pinyin systém) jsou totéž. Jsou to dva způsoby překládání stejného čínského ideogramu, neboli "obrázkového písma". Jak čchi-kung (chi kung) tak i qigong se vyslovují "čchi kung".

Co je čchi-kung? Zvenčí čchi-kung vypadá jako pomalé cvičení. Uvnitř člověk pociťuje dýchání životní síly způsobující pohyby. Když někdo vstoupí do stavu „toku“ čchi-kungu pociťuje, jak dech života pulsuje v každém buňce těla a tluče uvnitř pravého srdce duše.

Dlouho praktici čchi-kungu skutečně nepomýšleli na čchi-kung omezený na tělocvik, ačkoli nejčastěji začínal mimo tento předpoklad. Mnohým se čchi-kung stane způsobem života. Někteří ho pokládají za druh náboženství lidí, kteří uctívají božský princip "harmonie jako energetického proudu". Cítí to takto, protože princip životní síly zakládá průnik čchi-kungu do každého okamžiku každodenního života. Proudící energie, kterou získáte během cvičení, stále protéká po celý den!

Každý dech, každá myšlenka, každý pocit, každá akce se stává součástí praxe kultivace čchi-kung proudu harmonické a vyvážené čchi (qi). Vnitřní a vnější životní procesy se postupně spojují v jedno. "Formální" čchi-kung cvičení jsou jenom koncentrované momenty tohoto procesu, kdy věnujete 100% pozornosti tomuto pocitu.

Stručný popis: "čchi-kung je matkou tchaj-ťi".  Pohyby čchi-kungu vypadají jako půvabné pohyby tchaj-ťi, jak je zná mnoho lidí. Většina čchi-kung cvičení jsou kratší, snadnější k naučení a poskytují rychlejší výsledky.

Formy čchi-kungu, které učím, mají většinou lékařské a duchovní přínosy. Většina mých čchi-kung cvičení sestává ze souboru pěti cviků. Postupně se člověk naučí různé sady na kultivaci různých typů subtilní energie nebo na vytvoření specifických zdravotních výhod.

Porovnejte ho s dlouhou formou tchaj-ťi čchüan, která má až 150 pohybů. Cviky tchaj-ťi jsou navržené k bojovým aplikacím, a tak byly často více komplexní na naučení. Tchaj-ťi má druhotné zdravotní výhody, které jsou v průběhu času podobné efektům čchi-kungu. Ale zjistil jsem, že moderní lidé jsou velice zaneprázdnění a mají málo času na naučení se a na cvičení tchaj-ťi čchüan dostatečně do hloubky, aby získali jeho výhody. Naučení se krátkých forem čchi-kungu je mnohem praktičtější a efektivnější strategie.

Druhý stručný popis: "Čchi-kung je způsob praxe čínské medicíny na sobě bez akupunkturních jehel nebo bylin. Místo nich člověk používá dýchání, pohyb a záměr."

Ve starověké Číně se čchi-kung nazýval "jang šeng", neboli "cvičení udržující dlouhý život". Formy čchi-kungu vsedě a ve stoje byly nazývány "tao jin", a mohou se zdát podobné indické józe, třebaže vnitřní dynamika je úplně jiná.

Nejrannější čínské kresby čchi-kungu, které byly nalezeny na hedvábných svitcích v hrobce v Mawangdui, v Číně, se datují až k roku 216 př.n.l. Tyto svitky ilustrovaly lékařské aplikace lidí cvičících zvířecí pohyby, při vytváření léčivých zvuků, které byly uvedené pod každou malbou. Naznačují šamanské počátky cvičení, která školím v základech čchi-kungu 1.: hra pěti zvířat, šest léčivých zvuků. Tato forma integruje dvě z nejstarších forem čchi-kungu. Přežily tisíce let, protože jsou jednoduché a vytváří dobré zdraví.

Čchi-kung zahrnuje širokou různorodost jemných, často kruhových pohybů, a někdy prudké gymnastiky navržené na otevření specifických energetických cest. Některá cvičení posílí specifické vitální orgány nebo tělesné části jako jsou kosti, šlachy a klouby. Může zahrnovat zvláštní dýchání nebo duševní zaměření (soustředění). Čchi-kung je v podstatě z části energetická věda a z části experimentální umění. Vaše tělo-mysl je laboratoří na rozvíjení super-efektivity fyzického, duševně-emočního a duchovního zdraví.

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz