9 hlavních výhod základů čchi-kungu 3 - audio

 

Čchi-kung vnitřního dýchání je efektivní a jednoduchá metoda, kterou může každý využít.

Vzhledem k tomu, že musíme beztak celý den dýchat, proč nezačít využívat sílu dechu?

Časový rámec: Základy 3 a 4 mohou být cvičeny po 100 dnů před 1 a 2. Dávám ale přednost tomu cvičit je v pořadí 1-2-3-4, když už bude vaše dýchání a vědomí čchi více rozvinuto. Ať tak či onak, vaše schopnost "dýchat životní sílu" bude zcela transformována formami dýchacích metod Základů 3 – oceánským, nebeským a skvělým srdečním dýcháním.

Velmi doporučuji Základy 3 a 4 společně. Jsou úzce propletené, a sdílí stejných pět postojů, ačkoli se odlišné věci odehrávají vnitřně. Když se cítíte pohodlně v pěti pozicích a cvičíte vnitřní dýchání čchi (vsedě nebo vestoje), jste připraveni přidat Základy 4 – postupy vnitřního dýchání kostí a zakořenění. Čtyřka je moje upravená verze čchi-kungu "železné košile" Mantaka Chiy. Je navržena s větším důrazem na zdraví než k boji, třebaže ho také dobře podporuje.

Každý jednotlivec postupuje jedinečným tempem. Časový rámec může být ovlivněn osobní povahou, zdravotními problémy, otevřeností vůči subtilní energii a množstvím času stráveného cvičením. Ti, kteří podniknou taoistické útočiště (retreat) nebo dílnu, s přímým přenosem, mohou postupovat mnohem rychleji. Živá práce se skupinou dodává impuls ke zkušenosti čchi. (Pokud si zakoupíte domácí kurz a později přijmete útočiště (retreat), získáte polovinu peněz zpátky).

Orientačním pravidlem je experimentovat s novou metodou do té doby, dokud neucítíte "vlastní praxi". To znamená, že tok čchi této praxe je ve vás, můžete se kdykoli připojit, pociťujete ji jako snadnou a důvěrně známou. Stala se nástrojem, který můžete použít, když potřebujete.

Nepotřebujete „mistrovství“ nebo „dokonalost“ v této praxi dříve, než začnete s učením se dalšího kurzu – kterým je v mém pořadí Fúze (spojení) pěti elementů. Mistrovství je kontinuální, celoživotní proces. Prosím nepoužívejte "nedostatek mistrovství" jako omluvu pro to, abyste nezkusili další metodu. Jsem stále v procesu zvládání těchto praktik – přes 25 let!

Existují tisíce dostupných dýchacích metod z mnoha tradic celého světa. Taoisté jsou mistři v dýchání, pro své hluboké porozumění toku čchi v těle. Pochopili, jak přesně se váže fyzické dýchání k energetickému nebo duchovnímu dýchání. Je velmi odlišné od jógické pránájámy, která se snaží ovládat dech, a tím mysl (počítáním, střídáním nosních dírek, atd.), tento dýchací čchi-kung je navržen, aby uvolnil dýchání, aby bylo v každém okamžiku nejlepší a spontánní.

K dosažení tohoto cíle budeme zkoumat do hloubky jin-jang pulzaci srdce každého dechu a jüan čchi (původní dech) skrytý v našem běžném dýchání a pohybu. Tento proces je úžasně výkonný a sebe-posilující. Váš dech už nikdy nebude stejný!

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz