Mantak Chia

 

Mistr Mantak Chia je tvůrcem systému Univerzální Tao, ředitelem Centra Univerzální Tao a Střediska léčivá taoistická  zahrada v krásné severní krajině Thajska. Od dětství studoval taoistický přístup k životu. Jeho zběhlost v této starověké nauce byla rozšířena studiem dalších disciplín, výsledkem byl Systém Univerzální Tao, který je vyučován po celém světě.

 

Mantak Chia se narodil v Thajsku čínským rodičům v roce 1944. Když mu bylo šest let, tak ho buddhističtí mniši učili jak sedět a "tišit mysl", ještě na základní škole se učil tradiční thajský box. Poté se učil taiči chuan u mistra Lu, který ho zanedlouho uvedl do Aikido, jógy a širší úrovně tchaj-ťi.

 

Později, když byl studentem v Hongkongu byl staršími spolužákem Cheng Sue - Sue představen svému prvnímu esoterickému učiteli a taoistickému mistrovi Yi Eng (I Yun). To byl pro něho začátek opravdového studia taoistického způsobu života. Naučil se jak cirkulovat energii mikrokosmickou oběžnou drahou a jak praxí spojení pěti elementů otevřít ostatních šest speciálních kanálů. Během dalšího studia vnitřní alchymie se naučil osvícení kchan a li, utěsnění (pečetění) pěti smyslů, setkání Nebe a Země a opětné sjednocení Nebes a člověka. Mistr Yi Eng předal mistrovi Chia oprávnění učit a léčit.

 

Když mu bylo skoro dvacet let, studoval u mistra Meugi v Singapuru, který vyučoval kundalini, taoistickou jógu a Buddhovu skrytou dlaň (Palm). Brzo dokázal vyčistit zablokování toku energie uvnitř svého vlastního těla. Naučil se procházet životní silovou energii rukami tak, že mohl léčit pacienty mistra Meugi. Poté se učil Chi Nei Tsang u Dr. Mui Yimwattana v Thajsku.

 

O něco později studoval u mistra Cheng Yao – Lun, který ho naučil metodu Shao - Lin vnitřní síly. Dozvěděl se přísně střežené tajemství orgánů, žláz a kostní dřeně, cvičení známé jako kostní dřeň Nei Kung a zesilování a obnova šlach. Mistr Cheng Yao - Lun systém kombinoval s thajským boxem a kung - fu. Mistr Chia také studoval v této době u mistra Pan Yu, jehož systém kombinoval taoistické, buddhistické a zenové učení. Mistr Pan Yu také učil o výměně energie jin a jang mezi mužem a ženou a  jak vyvinout ocelové tělo.

 

Aby lépe rozuměl mechanismu léčivých energií, mistr Chia studoval dva roky západní anatomii a lékařskou vědu. Během svých studií řídil Gestetner Company, výrobce kancelářského vybavení a dobře se seznámil s technologií ofsetového tisku a kopírovacích strojů.

 

Použitím svých znalostí taoismu v kombinaci s ostatními disciplínami, mistr Chia začal výuku Systému univerzálního Tao. Posléze trénoval další instruktory na sdělování těchto znalostí a založil Přírodní léčivé centrum v Thajsku. O pět let později se rozhodl přesunout do New Yorku, kde v roce 1979 otevřel Centrum univerzální Tao. Během pobytu v Americe, mistr Chia pokračoval ve svých studiích Wu systému taiči u Edwarda Yee v New Yorku.

 

Od té doby mistr Chia učil desítky tisíc studentů po celém světě. Vycvičil a přezkoušel přes 1200 instruktorů a praktiků z celého světa. Na mnoha místech v Severní Americe, v Evropě, v Asii a Austrálii otevřel Centra Univerzálního Tao a instituty Chi Nei Tsang.

 

V roce 1994 mistr Chia přesídlil zpět do Thajska, kde začal budovat Tao zahradu (Tao Garden), univerzální Tao tréninkové středisko v Chiang Mai.

 

Mistr Chia je srdečný, přátelský a ochotný muž, který se chápe v první řadě jako učitel. Představuje Systém univerzálního Tao přímým a praktickým způsobem, zatímco stále rozšiřuje své znalosti a přístup k vyučování. Používá příruční počítač pro psaní a nemá problémy s nejnovější výpočetní technikou.

 

V červnu 1990 byl v San Francisku mistr Chia honorován Mezinárodním kongresem čínské medicíny a Qi Gongu (Chi Kung), byl jmenován Qi Gong mistrem roku. Je prvním nositelem tohoto každoročního ocenění.
Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz