Plíce

Plicní kanál na ruce - větší jin
 

Plíce (jin) a tlusté střevo (jang), jsou považovány za spárované orgány. V pěti fázích patří ke kovu, západnímu směru, období podzimu, suchým klimatickým podmínkám, bílé barvě, štiplavé chuti, odporné vůni (zatuchlé), emoci smutku a zvuku pláče. Jejich otvorem je nos a ovládají pokožku a vlasy.

V praxi čchi-kungu mohou regulovat pálení žáhy - protože plíce patří kovu. Srdce patří k ohni. Kdykoliv má srdce přebytek čchi, hluboké dýchání dovede převést srdeční oheň do plic, a proto chladí pálení žáhy. Při nepřízni počasí mění vlhké, horké léto na suchý a chladný podzim, plíce jsou prvním orgánem, vnímajícím změny. Pokud se plíce nedokážou vhodně přizpůsobit změněné situaci, můžete nastydnout. Plíce přistupují k vnějšímu světu nosem. Plíce jsou odpovědné za přijetí čchi ze vzduchu a za energetický (čchi) stav těla.

Dýchání je považováno za strategii na vedení k čchi k mezním částem těla, jako jsou kůže a vlasy. Pokud je dýchání správně regulováno, dokážete posílit ochranou čchi svého těla a vytvořit rozsáhlý štít čchi chránící tělo. Také můžete zvýšit nebo snížit stav čchi svým dechem. Například, když jste naštvaní, hluboké dýchání dokáže uklidnit vzrušený stav čchi.

Plíce jsou citlivé na emoční změny, zvláště když jste smutní nebo naštvaní. Ovládají také část metabolismu tekutin, který distribuuje kapalinu k pokožce.

Protože plíce jsou obvykle první napadeny nemocemi z vnějšího okolí, jsou nazývány citlivým orgánem. Tyto nemoci mohou také způsobit to, co se nazývá nerozvíjení plicní čchi. Hlavním příznakem problému s plícemi je kašel, který je formou odbojné čchi (jinak plicní čchi normálně teče dolů). Pokud je kašel doprovázen únavou, dušností, lehce zpěněným hlenem a slabostí v hlase, je to nazýváno nedostatečnou (oslabenou) plicní čchi. Nicméně pokud je kašel suchý, s málo hlenem, hrdlo a ústa jsou vyprahlé a příznaky nedostatku jinu (např. noční pocení, lehká horečka, červené tváře atd.), popisuje se stav jako nedostatek plicního jinu.

 

Z acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz