Žaludek

Kanál na noze - zářicí jang
 

Slezina (jin) a žaludek (jang) jsou párové orgány. Patří zemi v pěti fázích, směrem je střed, roční období dlouhého léta (konec léta), vlhké klima, žlutá barva, emoce melancholie, chuť sladká, sladká vůně a zvuk zpěvu. Jejich otvorem jsou ústa a ovládají maso a končetiny.

Vztah jin-jang mezi slezinou a žaludkem je zvláště silný příklad vztahů mezi orgány. Žaludek přijímá jídlo, zatímco slezina transportuje živiny. Žaludek pohybuje vším směrem dolů, zatímco slezina nahoru. Žaludek má rád vlhkost, zatímco slezina sucho.

Ačkoli existují některé modely vztahující se k deficitu žaludku (pochází hodně z nich ze sleziny), většina žaludečních potíží je způsobena nadbytkem. Žaludeční oheň uděluje bolestivé, pálivé pocity v žaludku, nezvyklý hlad, krvácení z dásní, zácpu a zápach z úst.

Poté, co sliny zahájily proces trávení, potraviny prochází do žaludku, který se nalézá ve středu oblasti san-ťiao (sanjiao) (střed trojitého ohřívače). Žaludek zpracuje jídlo a pak jej předá dále do střev, kde je absorbována esence a přeměněna na čchi a obíhá celým tělem.

Žaludek souvisí melancholickou emocí. Když jste rozčilení, žaludek nebude normálně fungovat. V čchi-kungu je prvním krokem k udržení žaludku ve zdravém stavu regulace mysli. Typ jídla, které jíte, je až na druhém místě. Správné množství a kvalita jídla vám pomůže získat velmi kvalitní čchi na oběh ve svém těle.

 

acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz