Michael Winn

 

 • 30 let zkušeností ve výuce metod jemné energie na mezinárodní úrovni, od kundaliní jógy v 70 letech k tchaj-ťi, čchi-kungu a v současnosti v meditaci vnitřní alchymie. Studoval se špičkovými duchovními učiteli této generace.
 • Předseda Národní čchi-kung asociace (National Qigong Association) po dvě období. Jde o zastřešující organizaci pro všechny různé školy čchi-kungu a tchaj-ťi, učitele, léčitele a praktiky v USA.
 • Zakladatel a ředitel programu letního útočiště Léčivého tao (Healing Tao) (nyní v Heavenly Mountain v Blue Ridge Mtns v Severní Karolíně v blízkosti Asheville). Nejrozsáhlejší taoistický program na Západě.
 • Spisovatel a editor prvních sedmi knih Mantaka Chiy (které pomohly založit jeho slávu). Nejznámější je jako spoluautor revolučního taoistického Tajemství lásky: Kultivace (rozvíjení) mužské sexuální energie. Autor mnoha dalších článků o čchi-kungu a knižních kapitol. 
 • Předseda Asociace instruktorů léčivého tao (Healing Tao Instructors Association) v Americe, po 9 let. Ta vytvořila standardy pro certifikaci a etiku. Jeden z původních senior instruktorů, kteří zahájily Léčivé tao, které celkově certifikovalo více než 1000 instruktorů a přineslo taoistickou nauku stovkám tisíc lidí. (Za hranicemi je Léčivé tao (Healing Tao) známé jako Univerzální Tao).
 • Autor deseti taoistických studijních DVD-CD pro domácí studium, které integrují na vysoké úrovni lékařský a duchovní čchi-kung a vnitřní alchymii jako postupný výcvik.
 • Propagoval cesty západních taoistů za meditací do jeskyní Hory květů (Chua-šan/Huashan) v Číně. Vedl přes deset čínských výletů snů, aby se rozvíjely vztahy mezi západními a čínskými taoisty v posvátných horách a chrámech. 

 

Michael Winn

 

Michael Winn "objímá" Chrám nebes, užívaný od 14. století čínským císařem k posvátným taoistickým obřadům. Čchi z těchto obřadů - pro ty, kteří se dokáží naladit, stále vibruje.

 

Winn zachycuje svou opičí mysl, bere ji do Číny pro další vzdělávání. Na jeho tričku je znak "tao", cesta. Základna hory Čching-čcheng (Qingcheng) posvátná pro taoisty.

 

 

Hlubší, osobnější odpověď

Zde jsou mé vlastní vnitřní předpisy, oceněné ve všech domácích kurzech:

 

 • Učte jen to, co je jednoduché a pravdivé. V knihách jsem napsal s Mantakem Chiou, nebo pro něho, některé praktiky, které se zdají mentálně komplikované. Chtěl jsem je tehdy zjednodušit, ale ne vždy jsem měl finální editorskou kontrolu.  V těch mnoha letech, od doby co jsem psal tyto knihy, se má vlastní praxe rozvinula směrem jednoduchosti. Aktuální domácí kurzy byly mnohokrát přepracovány, vždy byly rafinovány k nejjednodušší podstatě. Pečlivě se vyhýbám nadměrné duševní složitosti přítomné v některé z knih, což se zdálo být v té době nezbytné k oslovení západní mysli.
 • Žádná tajemství. Dejte studentům vše, co jsou schopni strávit. Čas tajemství je minulostí. Mnoho vynikajících čínských učitelů si to bohužel zatím neuvědomilo! Chci oslovit lidi a nemám čas nebo sklon hrát tuto hru na následování vůdce, na žebrání o tajemství kapek moudrosti. Vylévám ji na vás, a doufám, že z ní něco dokážete absorbovat a stát se sami sobě vůdcem.
 • Žádný guru nebo mistr cest. Hierarchie autority ega mě nudí a potlačuje tvůrčí tok čchi. Duchovní přenos může nastat bez rozvoje závislého vztahu mezi učitelem a žákem. Nemám zájem o následovníky přidržující se mé košile. Sama životní síla je opravdovým učitelem a já jsem pouze průvodce, který vám pomůže rozvinout váš vlastní vztah s životní silou.  Jsme všichni bratři a sestry na nepřetržité obousměrné cestě mezi zdrojem a stvořením.
 • Učte se pouze z vlastní zkušenosti. To namená nespekulovat o úrovni dosažených výsledků. Testuji důkladně všechny metody, abych se ujistil, že fungují a jsou bezpečné.
 • Bavte se! Hraní s polem čchi má být legrace. Při čištění elixíru je nejlepším lékem smích. Pokud si neděláte z vesmíru legraci, může si ji dělat vesmír z vás.

Varování k produktu: Spotřebitelé domácích kurzů čchi-kungu se mohou pravděpodobně stát "čchi-holiky" a mohou být vystaveni epidemii „taoistického šílenství“, které široce napadá mnoho studentů.

Za posledních 25 let jsem zkoumal mnoho esoterických systémů (nazývaných také tajné školy) abych nalezl nejefektivnější metody, jak zlepšit zdraví a vylepšit duchovní uvědomění. Hlavní školy (kromě různých taoistických linií) zahrnují: Bílou tantru (kundaliní jógu), krijá jógu, dzogčhen (bön), křesťanskou mystiku, postupy tibetské buddhistické vadžrajány a atlantskou alchymii (původní, před-egyptskou kabalu).

Absolvoval jsem mnoho učení s dalajlamou, včetně jeho zasvěcení kálačakry. Úzce jsem několik let spolupracoval s Paramhamsa Hariharanandou při editaci jeho Bhagavad gíty ve světle krijá jógy, a přijal jsem soukromá zasvěcení do vyšších krijá. Mám téměř připravenou ke zveřejnění knihu o atlantské alchymii. Její pracovní název je Formovaná síla: požádejte životní sílu, aby vytvořila realitu, kterou opravdu potřebujete (Shape Power: Ask the Life Force to Create a Reality You Truly Need). Všechny tyto školy formovaly můj duchovní vývoj. Ale vždycky jsem se vrátil ke svým kořenům v tao, kvůli jeho přirozené jednoduchosti a praktičnosti.

Testoval jsem - vždy na sobě - asi 60 různých čchi-kungů a taoistických meditačních systémů. Vyhledal jsem tucty různých taoistických mistrů, často jsem získal pouze jeden skvostný pohyb nebo malý, ale cenný náhled, který vlastnili. Mistr T.K. Shih bydlel dva roky v mém bytě v New Yorku. Editoval jsem "Otevření energetických bran těla“ BK Frantise a studoval jsem jeho vynikající formy nej-kungu a pa-kua čchangu. Studoval jsem wu styl tchaj-ťi s velkým mistrem Ed Yu v čínském městě (byl také tchaj-ťi učitelem Mantaka Chii) a severní styl wu tchaj-ťi s Davidem Dolbearem, vítězem národní zlaté medaile. Tento zvlášní styl tchaj-ťi byl luhován alchymistickou energetikou taoistického mistra. 

Cestoval jsem devětkrát do Egypta, a zjistil jsem, že jedno z mých "domovských" míst na planetě je na vrcholu Velké pyramidy. Tajemství, co se tam stalo odhalím ve své knize Síla tvaru... :). Strávil jsem noc sám uvnitř Velké pyramidy, polovinu v dolní šachtě a polovinu v královské komoře. Později jsem strávil šest let školením se v západních vnitřních metodách alchymie vyučovaných atlantskými vědci-knězi, a prošel jsem mocnou sérii iniciací ve Velké pyramidě v Egyptě, v Panově jeskyni v Delfách (Řecko) a v ledové pyramidě severně od polárního kruhu (blízko severního pólu) ve spolupráci s šamany Saami.

Posláním mého života je integrovat taoistickou vnitřní alchymii (nej-tan-kung), čchi-kung, šen-kung, šamanismus, hlubinnou psychologii a západní alchymistickou cestu. Sloučil jsem jejich podstatu a metody tak, aby jejich transformační síla byla přístupná pro všechny, kteří jsou připraveni na nejvyšší a nejrychlejší cestu energetického léčení. Je to metoda kultivace jak osobního tak i posvátného těla přírody, bohyně, jejíž cyklus je v současné době na zemi na vzestupu. Je to stejně přístupné pro muže i pro ženy.

Michael Winn na vrcholu Velké pyramidy, východ Slunce při jarní rovnodennosti.

 

Cestoval jsem mnohokrát do Číny, byl jsem v přítomnosti jejich svatých hor a posvátných míst, a studoval jsem léčebný čchi-kung ve špičkových pekingských nemocnicích s World Academic Medical Qigong Society. Každý rok zvu špičkové mistry, aby vyučovali v Healing Tao University, nyní v Blue Ridge Mountains v severní Karolíně, částečně proto, abych s nimi mohl obchodovat tajemství. Byl jsem v organizačním výboru National Qigong Annual Conference od jejího vzniku v roce 1997, což mne vystavilo vlivu špičkových amerických učitelů čchi-kungu a dalo mi šanci vstřebávat jejich oblíbené metody.

Kultivace čchi je celoživotní proces. Ale každý nemusí opakovat mou dlouhou cestu. Lépe když začne vybaven cennými nástroji nabízenými v mých kursech, vydestilovanými za desetiletí testování. Učím jen to, co sám praktikuji. Doufám, že budete používat tyto nástroje a přejdete na vyšší a neznámou úroveň, která je pro vás dokonalá.

 

Winnem postupně chystané knihy:

 • Cesta vnitřního úsměvu: taoistická metoda k vnitřnímu klidu (aktualizována verze pro tisk z e-booku)
 • Taoistická mikrokosmická oběžná dráha: alchymistické metody oběhu zlatého elixíru
 • Taoistická vnitřní alchymie: sexuálně párová mužská voda a ženský oheň k naplnění osudu a kultivaci nesmrtelnosti.
 • Formovaná síla - požádejte životní sílu, aby vytvořila realitu, kterou opravdu potřebujete.
 • Krátká historie duchovní technologie Atlantidy

 

Nejoblíbenější meditační místo Michaela Winna na hoře Hua. Pouze blázni a nesmrtelní se odvažují chodit ve výšce po laně - prastarý kmen sosny rostoucí 30 stop nad svahem 3000 stop hlubokým.  

 

 

Dlouhý příběh

Poznámka: jde o upravenou verzi biografie, která se poprvé objevila v Empty Vessel, v žurnálu moderního taoismu.

V roce 1980 byl Winn jedním z prvních západních studentů Mantaka Chiy v čínské čtvrti v New Yorku. Sehrál klíčovou roli při založení Healing Tao v roce 1982 a přímo psal nebo hodně editoval mnoho knih Mantaka Chiy o nej-kungu a čchi-kungu jako šéfredaktor Healing Tao Books. Jeho tituly zahrnovaly Probuzení léčivé energie pomocí taa (Awaken Healing Energy Through the Tao) - první knihu v angličtině o mikrokosmické oběžné dráze; Taoistické tajemství lásky: kultivace mužské sexuální energie (Taoist Secrets of Love: Cultivating Male Sexual Energy); Léčivá láska: kultivace ženské sexuální energie (Cultivating Female Sexual Energy); Železná košile čchi-kung (Iron Shirt Chi Kung); (Kostní dřeň nej-kung (Bone Marrow Nei Kung); Fúze pěti elementů: meditace na transformaci negativních emocí (Fusion of the Five Elements: Meditations for Transforming Negative Emotion) a Probuzení léčivého světla tao (Awaken Healing Light of the Tao) pokročilá studie o mikrokosmické oběžné dráze. Winn také editoval zpravodaj pro instruktory Healing Tao nazvaný From the Mouth of the Immortal Child (Z úst nesmrtelného dítěte).

Známý mistr čchi-kungu T.K. Shih bydlel ve Winnově bytě v New Yorku po dobu dvou let na počátku 80. let: "Naučil jsem ho anglicky a TK mě naučil, jak se pohybovat jako kočka", popsal Winn jejich vztah. Winn studoval s mnoha dalšími taoistickými učiteli, editoval BK Frantzise Otevření energetických bran těla (Opening Energy Gates těla). Studoval s Frantzisem čchi-kung a pa-kua, a severní wu styl tchaj-ťi, jak ho vyučoval David Dolbear, styl wu zlatého medailisty a držitele linie. "Čekal jsem deseti let, než jsem zvolil dlouhou formu. David dostal přenos v Pekingu, aby vyučoval tchaj-ťi jako formu alchymie, s důrazem na změny mezi ťing-čchi a šen." Ve studiu pokračoval v Pekingu s učitelem Davidem, mistrem Liou Ťiang Čchang (Liu Jiang Chang).

Winn vidí svůj život "jako alchymistickou cestu plynoucí mezi vnějším a vnitřním dobrodružstvím, procesem kultivace "pozemského života" a " vnitřní podstaty".

Winnův otec byl srdečním chirurgem, který pomohl Dr. DeBakey, průkopníkovi otevřené operace srdce (viz DeanWinn.net). Michael byl třetí ze sedmi dětí. Cestoval do 30 zemí než mu bylo 17 a absolvoval 40 raftingů na divoké vodě jako vůdceGrand Canyonem. Na střední škole závodil proti 100.000 týmu a vyhrál státní šampionát státu Kalifornie. Absolvoval s vyznamenáním z Dartmouth College jako Senior Fellow s titulem v ruské  srovnávací literatuře. Po úspěšné meteorické tříleté kariéře publikování knih v New Yorku, dostal padáka "pro přílišnou kreativitu".

Stal se válečným dopisovatelem na volné noze a fotografem odvážných cest, což obnášelo 30 cest do dalších 50 zemí v Africe, na Středním východě a v Asii. Jeho texty a fotky se objevily v New York Times, Time, Smithsonian, Outside, Voice Village, Harpers, Connoiseur, People, Adventure Travel, National Jewish Monthly a v mnoha dalších. National Geographic financovala jeho raftingovou expedici v severním Jemenu. 

Součástí jeho cestovatelské vášně v tom období byla čtyřměsíční cesta napříč Čínou po stopách Marca Pola. Winn, který není žid, provozoval podzemní železnici, která převážela bílé americké židy do Etiopie a černé židy z Etiopie do Izraele. V New Yorské čtvrti Soho Winn otevřel Abyssinia, první etiopskou restauraci v Americe, a úspěšně ji řídí jako vedlejší zaměstnání posledních 20 let.

Během pobytu v Africe Winn náhodně sám navodil své první probuzení kundaliní, které ho vedlo k zahájení studia a učení se kundaliní (hinduistické tantrické) józe. V Etiopii ho návštěva taoistického nesmrtelného za bílého dne inspirovala sledovat taoistickou alchymii. „Na vysoké škole jsem studoval srovnávací literaturu“, říká Winn „a v reálném životě jsem se věnoval porovnávání esoterických alchymistických metod různých kultur."

Studoval krijá jógu se Svámí Hariharanandou, nástupcem Paramahansy Jógánandy v Indii, a udržoval blízké přátelství s tímto jogínem proslulým zvládnutím stavu bez dechu, stavu nirvikalpa samádhi. Ten nedávno zemřel ve věku 97 let. Winn editoval jeho Bhagavadgítu ve světle krijá jógy. Winn poznamenává, že krija jóga, esence všech jóg, má mnoho podobností s taoistickou alchymií, ale "je to nakonec čistě ohnivá cesta. Taoismus upřednostňuje míchání ohně a vody, které je pro tělo přijatelnější".

Winn v Lou-kuan-tchaj (Louguantai) - místě nanebevstoupení Lao-c´-eho. Jedno z úžasných čínských energetických míst navštívených při výletě snů v Číně.

 

Winn také studoval dzogčhen a tantrické buddhistické učení od dalajlámy a dalších rinpočhů. "Tibetská a hinduistická tantra je filozoficky velmi podobná teorii jin-jang, ale v praxi používá více mantry, mudry a uctívání božstva. Dzogčhen je nejbližší bratr tao s jeho důrazem na rychlé proříznutí se k jasnému a původnímu světlu. Ale líbí se mi proces rafinace v taoistické alchymii, mnoho praktických spojení se vyvíjelo s původní čchi (yuan qi). Taoistická alchymie je zkratka, zaměřuje se na přímý vztah s životní sílou. Když spojíte alchymii s čchi-kungem, účinek je super-nabité energetické tělo."

Winn také studoval keltský přístup založený na spiritualitě země s RJ Stewartem. "Všechny mysterijní školy jsou skvělé", komentoval Winn. "Staří Keltové používali zrcadlový přístup k taoistické alchymii, nejprve se spojili s vnějším pěti elementy - směry a pak zpracovávali cestu dovnitř těla. To je opak východní cesty. Mám rád všechny staré meditační systémy, ale nakonec musíte zaměřit svou praxi na jeden přístup. Nakonec jsem zjistil, že taoistická alchymie je nejjednodušší, nejpraktičtější (zaměřená na tělo) a nejúplnější."

K tomuto závěru dospěl po 25 letech studia a testování mnoha různých systémů čchi-kungu s desítkami učitelů v USA a Číně, a to jak známých i neznámých. Používá taoistické formule nesmrtelnosti taoistického poustevníka Oblaka (učitele Mantak Chiy), jako nadstavbu k udržení obrovské znalosti a dovednosti, které získal. (Více informací).

Jeho pátrání po hlubší znalosti taoismu ho přimělo, aby patnáctkrát navštívil posvátné hory Číny, kde rozvinul mnohá přátelství s taoistickými adepty. Jako první, nabízel výlety do Číny pro západní taoisty, které zahrnují pobyt v jeskyních na Huashan (Hora květů), které používají po tisíciletí taoističtí adepti. Jeho výlety snů do Číny se stal slavné a budou předmětem chystané knihy o dvou taoistických učencích, kteří studovali jeho pokusy překlenutí starověké čínské a moderní západní taoistické kultury. (Více informací)

Michael Winn a Renfarong, prezident čínské taoistické asociace. Ludongbin Temple, Louguantai. Lao-c´ předal poblíž Tao-te-ťing. 

 

Winn zaznamenal: "Číňané mají nadání na odpařování všeho do základní esence". "Udělal jsem totéž se vším, co jsem se naučil od všech svých učitelů – udržuji jen dole vaření, očišťování do esence, očištění jeho praktické podstaty. To je můj malý podíl na ohromném kolektivním procesu taa. Někdo převezme má zdokonalení a vylepší je. To je experimentální, vyvíjející se přirozenost taoistické duchovní nauky. Ve skutečnosti doufám, že to bude brzo – sám bych si rád užil tato vylepšení!“

Winn, který žije ve srubu v horách mimo Asheville, v Severní Karolíně, udržuje soukromou praxi v čchi-kung terapii a taoistické sexuologii. V současné době dokončuje knihu o energetické nauce, o tom, jak lidé mohou utvářet životní sílu, aby manifestovala, co doopravdy potřebují.  Kniha je inspirována kontaktem s duchovní bytostí, která tvrdí, že vystoupila se svým tělem - ve věku 2300 let - do "ducha hvězd", tj. úplné božské nesmrtelnosti.

Také pracuje na knize o taoistické vnitřní alchymii, ale tvrdí, že "nechce spěchat s jejím dokončením. "Nechci tvořit knihy založené na nedomyšlených náhledech, aby vydělaly rychle peníze. Budu šťastný, když napíšu jedinou zcela-dokončenou, nejlepší knihu.  Knihu založenou na opravdové zkušenosti a ta může být druhým skutečně užitečná. To trvá několik desetiletí, než se opravdu otestuje cesta vnitřní alchymie a její potenciální interakce s čchi-kungem."Jeho další plánovaná kniha má titul: Tchaj-ťi- cesta sebelásky: tajemství pohybu jako vnitřní alchymie.

V roce 2008 Joyce Gayheart, Michaelova manželka, přešla do nebe květin. Byla to úžasná alchymistická zkušenost taoistického procesu š'-ťie (shijie) neboli "osvobození od mrtvoly". Namísto reinkarnace luhovala svou srdeční esenci, přeskočila do Michaelova srdce, vytvářející hermafroditní (vyváženě mužsko-ženskou) duši a naprosto proměnila Michaelův osud. Příběh  o tomto procesu můžete nalézt: HealingTaoUSA.com/JoyceGayheart.

Bezvousá verze nového "androgynního" Michaela Winna.

 

Každé léto pořádá Winn to, co se stalo největším taoistickým programem energetického léčení, čchi-kungu a nej-kungu (meditace) v Americe, v Heavenly Mountain, v Blue Ridge Mountains blízko Asheville, v Severní Karolíně. Nabízí asi 30 nízkonákladových útočišť na všechny taoistické meditace, čchi-kung, východní práci s tělem, taoistickou praxi snů, feng shui, sexuologii, taoistickou astrologii, čchi léčení, tchaj-ťi, tao-jin (taoistická jóga), pa-kua čang (ba gua zhang), hubnutí a zdravotní čchi-kung a další. Vyučuje řadu kurzů jádra taoistické vnitřní alchymie a studium čchi-kungu.

Více informací o letních útočištích a studijních plánech Michaela Winna v Asheville a v zahraničí.

 

Michael Winn "vařící" v kotli, v čínském symbolu alchymistické přeměny. Chrám nebes, Peking. Poznámka: toto je skutečná fotka, ne photoshop!

 

https://www.healingtaousa.com/winn_iswho.html

Přeložil: Jaroslav Holeček 2012

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz