Trojitý ohřívač

*) Ruka - menší jang
 

Nejméně do 3. století našeho letopočtu, v "Klasických potížích" (Nan Ťing), byl trojitý ohřívač považován za "jméno bez tvaru." Ve "Vnitřní klasice" (Nej Ťing), byl trojitý ohřívač za orgán, který koordinoval všechny funkce vodního metabolismu. V dalších tradičních dokumentech byly považovány ohřívače za tři oblasti těla, které byly používány na rozdělení orgánů do skupin. Horní ohřívač zahrnuje hrudník, krk a hlavu, stejně jako funkce srdce a plic. Střední ohřívač je oblast mezi hrudníkem a pupkem, a zahrnuje funkce žaludku, jater a sleziny. Spodní ohřívač zahrnuje spodní části břicha a funkce ledvin a močového měchýře. Proto byl horní ohřívač porovnáván s mlhou, která šíří krev a čchi, střední hořák je jako pěna, která rozviřuje jídlo v procesu trávení a spodní ohřívač se podobá močálu, kde se vylučují všechny nečisté látky.

Regulace čchi do normálního stavu "hladkého toku" je jednou z hlavních tréninkových metod čchi-kungu na udržení zdraví. Běžně se provádí pomocí cvičení waj tan (wai dan); vychází se z toho, že čchi musí protékat hladce kolem vnitřních orgánů, aby je udržovala v normální funkci.  To znamená, že v zájmu udržení hladkého toku čchi a zdravých orgánů se musíte nejprve naučit, jak regulovat a relaxovat svaly, které udržují a souvisejí s danými orgány. Vnější pohyby procvičují také vnitřní svalstvo. Jedno z nejčastějších vnějších cvičení je regulace trojitého ohřívače – zvedněte ruce nad hlavu a pomalu s nimi klesejte dolů. Pohyby paží nahoru a dolů rozšíří a uvolní vnitřní svaly, a tím zvýší tok čchi.

 

*) Trojitý ohřívač se také v češtině uvádí jako trojitý zářič. Autor anglické předlohy používá anglický termín burner (hořák).

 

acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz