Předmluva - Mantak Chia

Vnitřní úsměv: kořen kořene

Věda o kultivaci čchi je tak obrovská. Je snadné se v ní ztratit. Taoisté strávili tisíce let rozvojem různých metod, jak zdokonalit lidskou čchi použitím čchi-kungu a meditace. Rozvinuli vědu léčení a medicínu do nové hloubky, měli stovky systémů bojových umění, zjistili nejlepší způsob stavění domů s dobrým feng-šuej a přišli na to, jak pohřbívat mrtvé, aby byla rodová čchi nejpřínosnější. Rozvinuli vysoké systémy taoistické filozofie, etiky, sexuologie, herbologie, věštění a mnoho dalšího.

Ale některé věci jsou důležitější, než ostatní. Proto jsem velmi rád, že se Michael Winn rozhodl hlouběji napsat o vnitřním úsměvu, protože je tak blízko kořenu kořene. Myslím tím, že vnitřní úsměv je tak blízko kořenu kořene vnitřní alchymie a vnitřní alchymie je kořenem všech ostatních taoistických systémů, dokonce i I-ťingu.

Lao-c´ říká, že člověk poznání získává každý den něco nového a člověk Tao každý den něco nového opouští. Člověk, který praktikuje vnitřní úsměv je člověkem Tao. Domnívám se, že Michael Winn je obojím: člověkem poznání a člověkem Tao. Jeho spis bude lidem pomáhat k pochopení, proč je vnitřní úsměv tak důležitý a jak zjednodušuje mnoho dalších dobrých a užitečných praxí.

Znal jsem Michaela Winna více než 20 let, takže vím jak je hluboce oddaný Tao. A považuji ho za jednoho z nejlepších spisovatelů na západě. Jsem mu vděčný za jeho dovedné psaní vysvětlující lidem ze západu praktickou vědu taoistické subtilní energie. Lidé jsou zvyklí používat Tao jen jako zajímavou intelektuální filozofii. Teď už mohou chápat, že je to velmi hluboká duchovní věda.

Metoda vnitřního úsměvu bere teorii a praxi na vyšší úroveň pochopení. Obsahuje mnoho nových hlubokých náhledů a odkrývá, jak zrála jeho vyučovací dovednost. Učil mnoho lidí na západě a vyřešil, jak mohou jejich mysli a těla maximálně absorbovat taoistické metody. Dokáže vysvětlit spojení mezi biologií, taoistickou psychologií těla – ducha a vnitřní alchymistickou transformací lidské duše.

Jeho důraz na bezpodmínečné (bezvýhradní) sebepřijetí je moderní způsob, jak vyjádřit taoistickou praxi naprosté otevřenosti životu. Je to otevřenost, která musí začít tělem.

Vychutnejte si prosím tuto cestu hluboko do země vnitřních úsměvů!

Mantak Chia

Tao Garden, Thajsko

květen 2003

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz