Játra

Noha - absolutní jin
 
Játra (jin) a žlučník (jang), jsou považovány za párové orgány. Odpovídají dřevu v pěti fázích, východní směr, jarní období, větrné klimatické podmínky, barva zelená, emoce hněv, kyselá chuť, kozí zápach a zvuk křik. Místy vstupu jsou oči. Kontrolují šlachy (svaly a klouby), a jejich zdravotní stav se odráží na nehtech rukou a nohou.

Hlavním úkolem jater je šíření a regulace čchi v celém těle. Jejich jedinečným charakterem je plynulost a volnost. Proto mohou deprese nebo frustrace narušovat fungování jater. Kromě toho jsou játra také zodpovědné za uchovávání krve, když je tělo v klidu. Tato vlastnost, společně s jejich ovládáním spodní části břicha, z nich dělá nejdůležitější orgán, pokud jde o menstruační cyklus žen a sexualitu.

Deprese nebo dlouhodobá frustrace (zklamání) může vést ke stagnaci jaterní funkce šíření a výsledkem je pokračující deprese, špatná nálada a bolesti, pocit otoku na hrudi a po stranách. Pokud se tento stav zhoršuje, může to způsobit nesoulad mezi játry a žaludkem (slezinou). Tato porucha je označována symbolicky jako "vzpoura" čchi v dalších orgánech, kterými se čchi pohybuje opačným směrem, než je normální. Například žaludeční čchi normálně klesá, takže vzpurná čchi znamená škytavku, zvracení, atd. V případě sleziny se čchi obvykle pohybuje nahoru, takže vzpurná čchi v tomto orgánu znamená průjem.

Ochablost jaterní čchi je hlavní příčinou poruch mnoha žen, včetně nepravidelné menstruace, oteklých a bolestivých prsou, atd.

Jednou z nejdůležitějších povinností jater je uchovávání krve kvůli výživě a zvlhčování. Kdykoliv je jaterní krev deficitní, nedokážou játra zvládnout funkci zvlhčování.

To se obecně projeví jako suché a bolestivé oči s rozmazaným nebo oslabeným zrakem, nedostatek ohebnosti nebo bolest při pohybu kloubů, suchou pletí, závratěmi, a malou frekvencí nebo sporadickou menstruací. Pokud se deficit jaterního jinu stane vážným, vyskytují se podmínky pro růst jaterního ohně nebo stoupání jaterního jangu.

To se projeví špatným duševním stavem, neklidem, bolestmi hlavy, závratěmi, červeným obličejem a očima, a vyprahlými ústy. Pokud je jaterní jin tak nedostatečný, že nedokáže zabezpečit jaterní jang, mnoho symptomů se projeví jako poruchy hlavy. Může se také projevit slabost dolních kloubů.

Játra jsou jedním z pěti jinových orgánů, jejichž úroveň chce praktik čchi-kungu regulovat. Vzhledem k tomu, že játra a žlučník jsou přímo spojeny, když je regulována jaterní čchi, bude také stabilizována čchi obíhající ve žlučníku. Na regulaci jaterní čchi bylo vyvinuto mnoho metod. Waj-tan čchi-kung  (8 kusů brokátu) funguje pomocí končetin. Například, když jsou paže zvedány nahoru a dolů, budou se pohybovat vnitřní svaly v okolí jater a čchi kolem jater bude plynule obíhat. Nej-tan čchi-kung tvrdí, že játra úzce souvisí s myslí. Vychází z toho, že když je regulována mysl, bude oběh čchi v játrech normální, a proto budou játra správně fungovat.

 

acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček 

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz