Chuan-li

Juan Li začal studovat sebevývojové postupy v roce 1970, po ukončení studia na Brooklyn College v New Yorku. Získal akademický titul starověké čínské historie, která se specializuje na vliv I-ťingu v čínské kultuře. Od roku 1971 byl v Nepálu, kde pobýval šest let, studuje meditační jógu, jógu snění a mantry u řady indických a tibetských učitelů. Během tohoto období byli jeho hlavními učiteli lama Chagdud Tulku Rinpočhe z východního Tibetu, lama Sangye Tenzing z Nepálu, lama Kongtrul Rinpoche z východního Tibetu a yogi Nitaigiri Babají Orissa z Indie.

Od roku 1979 se učí v Japonsku u Takizawa Sensei systém šintoismu zaměřený na posvátné hory Iwakiyama. Zde ho jeden z učitelů uvedl do esoterického aspektu I-ťingu. Ve stejném období začal studovat čínská bojová umění se sifu Sih Ho Chu, který ho naučil dva styly tchaj-ťi a jeden styl kung-fu, které se učil sedm let.

V roce 1982 se setkal v New Yorku s taoistickým mistrem Mantakem Chia, se kterým začal dlouhé období spolupráce v editaci a ilustrování dvanácti knih. V roce 1996 Juan Li, spolu s Mackenzie Stewardem pomohl napsat a ilustrovat pod dohledem mistra Mantak Chia, knihu Vnitřní struktura tchaj-ťi (Inner Structure of Tai Chi).

Od roku 2008 se věnuje zdokonalování praktik o smrti a transcendenci s lamou Ayang Rinpočhe, od kterého získal roce 2009 přenos pravé podstaty mysli v Bodhgaya v Indii.

Ústřední praxí Juan Li jsou jóga snění a mantra. Jednou ze specialit, na které pracuje od počátku své cesty je I-ťing, jako průvodce celého  procesu osobního rozvoje.

Od roku 1988 Juan Li vyučuje kompletní taoistický systém v 16 různých zemích Evropy a Ameriky. Učení jsou vyvinuty s využitím vedení vnitřní struktury I-ťingu. Tento přístup k praxi pojmenoval "I-ťing tao" (I Ching Dao).

Od roku 1996 se specializuje na emocionální, mentální a psychické překážky, s nimiž se setkávají západní praktici, s důrazem na potřebu zvýšení úrovně vědomí, namísto orientace praxe na vyhledávání krátkodobých sil.

V současné době bydlí na Kanárských ostrovech, ve Španělsku, kde vytvořil skupinu instruktorů na různých úrovních programu I-ťing tao.

https://www.ichingdao.org/tao/en/biography-of-juan-li.html

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz