Co je čchi a odkud pochází?

Výňatek z knihy Mantaka Chii „Awaken Healing Energy“

https://www.amazon.com/Awaken-Healing-Energy-Through-The/dp/0943358078

 

Čchi je sama původní síla. U člověka začíná průnikem spermie do vajíčka. Od tohoto okamžiku spojení se vyvíjí nesmírně komplikovaný nový lidský tvor. „Čchi“ je nepřetržitý proud energie spojující různé tkáně, orgány a funkce mozku do jednotného celku – člověka. Čchi také spojuje člověka s jeho prostředím.

Hlavní kanály energie „čchi“ v těle byly objeveny mudrci meditací o lidském zárodku v lůně. Zárodek doslova „dýchá“ prostřednictvím mateřské pupeční šňůry do svého vlastního pupku dolů k hrázi (perineu) a nahoru k hlavě a dolů z jazyka opět do pupku. Jak by řekli taoisté je místo pupku výchozím bodem toku prvotní životní síly neboli „čchi“ a u dospělého člověka je pozůstatkem místa nejsilnější akumulace energie a oběhu.

„Probuzení léčivé energie taem“ je metoda pro dospělé, jak se navrátit do tohoto stavu dynamického energetického oběhu, který existoval uvnitř lůna. V tomto smyslu je tato esoterická taoistická meditace postupem znovuzrození a návratu do původního, prvotního já. Co se přihodilo po narození, že jsme ztratili původní, dokonalou rovnováhu, která nás vyživovala a umožňovala nám zdravý růst? Poté, co dítě vstupuje do světa se jeho energie pomalu „usadí“ do horkých a chladných částí těla. U zárodku je tato „jinová“ a „jangová“ energie dokonale vyvážená v jakési „vlažné“ směsi. Ale jakmile dítě dospěje horká neboli „jangová“ energie vystoupí postupně do horní části těla, kde jsou vitální orgány, jako je srdce, játra, plíce a mozek. Chladná nebo „jinová“ energie má sklon se usadit v nohách, genitáliích a v podbřišku.

Obr. 1.1 Energie vstupuje do lidského zárodku pupkem a obíhá mikrokosmickou (oběžnou) dráhou harmonizující energie jin a jang.

 

Jak stárneme, tak energetické dráhy, které přivádějí sílu do našich vnitřních orgánů a umožňují jejich funkci stávají se postupně více zablokovanými fyzickým a duševním napětím. Výsledkem je všeobecná vyčerpanost, oslabení a špatné zdraví. Mladá osoba má obvykle dostatek energie, aby udržela dráhy méně ucpané, takže síla stále protéká. Orgány jsou tudíž vyživované a vyskytuje se málo nemocí. Nežijeme-li ale zdravě a necvičíme-li, abychom udrželi dráhy energie otevřené, tak se postupně uzavřou a způsobí emocionální nerovnováhu, předčasné nemoci a stáří.

Dokonalý energetický oběh, kterému jsme se těšili jako děti, nebyl vysušen denním životním stresem. Jednoduchým znovu-založením stejného toku vlažné čchi – smíchané z energie jin a jang – začnou naše vitální orgány zářit zdravím. Když tato léčivá moc taa – životní energie v její původní, čisté, nerozdělené formě – proudí naším tělem, znovu získáme překypující energii a plamen naděje, který jsme měli jako děti. Naším skutečným úkolem je pouze „znovu-probudit“ tuto nerozdělenou léčivou sílu, která byla jednou přijata naší bytostí.

 

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz