Léčení rakoviny čchi-kungem

Lékařství na Západě prochází tisíciletou vlnou změny. Milióny lidí zkoumají energetické léčení. Doktoři zamítají většinu těchto new age terapií jako placebo účinek nebo nevědecký přístup. Věřím, že nejúčinnější léčivá metoda chronických chorob, které se objevily, nejsou new age, ale spíše 5000 let staré čínské metody známé dnes jako léčba čchi-kungem. Toto starověké umění a věda znamená doslova „dovednost v řízení svého energetického toku“. Jedno z největších využití se může ukázat při léčbě rakoviny, která vzdoruje přístupu západní medicíny, navzdory investovaných miliardám dolarů při pátrání po "kouzelné tabletce". Starověcí Číňané objevili tuto kouzelnou tabletku. Je skrytá v toku životní síly v našem těle. Nazvali ji "čchi". Čchi je také energetickou formou naší mysli a celého života. Čchi je to, co spojuje naše tělo, mysl, ducha a přírodu do jednotného celku. Jednou se naučíte, jak ovládat svou čchi, nebo půjdete za mistrem čchi kungu, který vám pomůže vaší čchi, aby vás léčila, můžete doslova rozpustit rakovinné nádory a zablokovaná místa.

Zatímco léčivá účinnost čchi kungu na širokou škálu chronických nemocí byla vědci v Číně dobře zdokumentovaná, příběhy vyléčení rakoviny jsou mezi nejčastějšími a nejvíce vzrušujícími. Mnoho pacientů říkalo, že odcházeli domů zemřít, dokonce jim nedokázala pomoci chemoterapie nebo ozařování (dnes v Číně široce používané). Odešli domů a z krajního zoufalství začali s pohyby čchi kungu a s meditací. O dvacet let později vedou kursy a píšou knihy o tom, jak čchi-kung zachránil jejich život. Věnoval jsem se čchi-kungu dvacet let a viděl jsem mnoho takzvaně "zázračně" vyléčených. Podle teorie čchi-kungu, to nejsou zázraky, jsou to zcela srozumitelné exaktní účinky. Většina onemocnění je způsobená emočním traumatem a nedostatečným sexuálním energetickým tokem. To omezuje volný tok čchi v těle. Typ emocí obvykle určí, kde se objeví nádor. V oslabených oblastech se začne kolem stagnující čchi vytvářet tkáň, a potom viry, které zaznamenají oblasti nevědomí "kde nikdo nežije" a rozhodnou se zde usídlit a rozrůstat se. Tento proces se odehrává u každého, včetně zdravých lidí bez diagnózy nádoru, ale obvykle se nádor sám rozpustí dříve, než začne růst.

Takže podle čínské medicíny má rakovinu téměř každý, ale prostě není fatální nebo nápadná. Pokud chápete, že vaše "energetické tělo", je souhrnem energetických kanálů (používaných v akupunktuře) a kvalita celkového "pole" uvědomění se stále proměňuje, pak je snadné akceptovat, že můžete rozpustit svůj nádor bez léků nebo operace. Fyzické tělo není "věc", je to živý proces, jen hutnější než emoce nebo myšlenky. Ale jejich matrix je stejný - životní síla, neboli čchi.  V loňském roce, zatímco jsem vedl smíšenou delegaci National Qigong (Chi Kung) Association do Číny, měl jsem možnost pozorovat z první ruky čchi-kung doktory pracující v hlavních nemocnicích v Pekingu, které všechny mají oddělení čchi-kungu. čchi-kung doktoři studovali západní i tradiční čínskou medicínu (TCM), ale vybrali si místo nich praxi jiného odvětví této medicíny, terapii čchi-kungu. Strávili čtyři roky na lékařské škole namísto akupunktury nebo herbologie. Nosí bílé pláště, stejně jako všichni ostatní doktoři, a posílají jim nejobtížnější případy, které nikdo jiný neumí vyléčit. Mají velmi vysoký stupeň úspěšnosti, ačkoli ne každý člověk reaguje na léčení čchi. Rakovina je považována za jedno z nejhouževnatějších blokování k rozpuštění, takže to vyžaduje odborníky a nejlepší výsledky přicházejí u pacientů, kteří opravdu chtějí žít – dost na to, aby praktikovali čchi-kung přinejmenším 3-4 hodiny denně.

Setkal jsem se s Feng Lida, 74 letou vědkyní, která věnovala posledních 20 let vědeckému studiu čchi-kungu. Ukázala mi pokles rakovinových buněk, zjišťovaný elektronovým mikroskopem, před a po čchi vyzařování čchi-kung terapeutem. Řekla mi: „Buňky, které dostanou sálající čchi dramaticky zpomalí rychlost reprodukce a stanou se citlivější na imunitní buňky, které je pohltí“. Ukázala mi rozpadající se rakovinnou buňku z rozeklanými okraji. „Není dobré pokoušet se zabít rakovinové buňky, protože jsme experimentálně pozorovali, že bojují dokonce usilovněji. Terapeut čchi-kungu se jednoduše soustředí na oslabení rakovinových buněk a na posílení buněk zdravých“. Četné vědecké studie v Číně ukázaly, že nemocní s nádory, kteří podstoupili chemoterapii nebo ozařování, a později praktikovali čchi-kung, žijí v průměru dvakrát déle, než ti, kteří čchi-kung nepraktikují. Vyžadují méně léčby, méně trpí nauzeou (nucením na zvracení), a rychleji obnovují své zdraví po vysilujícím ošetření. Pacienti si často přivstávají a cvičí denně v parcích s ostatními, kteří mají stejný typ karcinomu. Jak se zdá, podpora skupiny zlepšuje ještě více statistiku zlepšení, účinek byl pozorován také v západních podpůrných skupinách.

Číňané říkají, že skupinové sdílení otevírá srdce, a tím zlepšuje proudění čchi. Západní lékařství nemá žádný srozumitelný model pro spojení mezi psychologií a fyzickým léčením, ale v čínské medicíně je to srozumitelně zmapováno. Jak realistická je terapie čchi-kungu pro standartní západní nemocné s rakovinou?

To závisí na tom, jak pokročilá rakovina je, jak silnou vůli a konstituci má nemocný a zda je ochoten denně praktikovat čchi-kung. Čchi-kung se nespoléhá na víru v působení, ale je účinnější, nekladete-li mu odpor. Mnoho nemocných s nádory ve skutečnosti nechce žít, mají života po krk nebo nerozumějí dostupným alternativním léčebným řešením. Takže v mých vlastních sezeních, je první otázka, kterou pokládám: opravdu chcete žít? Pokud nevidím opravdové odhodlání k léčivému procesu, odmítám hned pokračovat. Moje vlastní čchi je příliš drahocenné na plýtvání bojem s vnitřním přáním druhé osoby zemřít. To není necitelnost, to je prostě akceptace svobodné vůle člověka, a sledování jejího toku. Kromě toho, není nic špatného na "umírání", protože nikdo opravdu neumírá - jen se přesune do jiného energetického stavu. Starověcí taoisté tomu zřetelně rozuměli. Neexistuje žádný zápas mezi životem a smrtí, jenom zjevný zápas mezi jinem a jangem, životem ve formě (tělo) a životem v beztvarém (duchu).

Smrt vlastně neexistuje, pouze definuje přechodný stav mezi dvěma zážitky života. Ale průmyslu rakoviny zřejmě natolik prospívá strach před smrtí, že myšlenka na "rakovinu" se má stát téměř synonymem s myšlenkou na "smrt". Tento „nákup“ je ve skutečnosti to, co zabíjí většinu lidí, ne sama rakovina. Jsem si jist, že mnozí z vás slyšeli příběhy lidí, kterým byla poprvé diagnostikována rakovina, kterou možná měli již léta, a zemřeli brzo poté. Vyvinul jsem zvláštní formu čchi-kungu, kterou nazývám léčebný čchi-kung. Je založena na pohybové metodě čchi-kungu používané v čínských nemocnicích úspěšně na léčení desítek tisíc pacientů trpících chronickými nemocemi, včetně rakoviny. Nedávno jsem formu posílil přidáním "niternějších" metod čchi-kungu, které zahrnují speciálně léčivé zvuky a barvy, do jistých směrů k získání větší rovnováhy a na spojení vnitřní bytosti se Sluncem a Zemí - silnými centry kosmické léčivé čchi 1). Může být cvičena dokonce i na vozíku nebo lidmi upoutanými na lůžko, ale nejpůsobivější je ve stoje. Tajemstvím je vyčistění ucpaných energetických kanálů v těle a přijetí lásky k životu. Energetické kanály použité v této formě čchi-kungu jsou hlubší než ty používané v akupunktuře, ačkoli to je jistě důležitá podpora pro mnoho lidí. Uvažuji o posledním testu úspěšné čchi-kung praxe, znamenající, že se člověka cítí být v souladu sám se sebou, ne zda jeho tumor zmizel.

Jedna z mých klientek, 69 letá žena jménem Molly z Asheville, ke mně přišla před několika lety s chronickou depresí. Nepřekvapilo mne, když byla zanedlouho diagnostikovaná na plicní karcinom, protože se doslova bála dýchat. Molly zintenzivnila svou praxi čchi-kungu, třebaže měla potíže cvičit nebo se přidržovat koncentrace. Dnes nádor nezmizel, ale Molly je šťastnou osobou. „Jsem slastně nemocná", volala Molly. „Nyní je stále pociťuji štěstí, protože jsem se spojila se svým tokem čchi. Musela jsem se vzdát kajaku a cyklistiky, ale mám něco mnohem hlubšího. Někdy pociťuji žhavou kouli čchi pohybující se dokola uvnitř mě. Jaké potěšení! Nemohu přijmout svou rakovinu bez čchi-kungu. Mohu lépe dýchat, mohu v noci spát. Má duše se zhojená, a ztratila jsem strach ze smrti. Mé tělo ještě zkouší držet krok, a nic mu nepomůže lépe se cítit, než čchi-kung."

Michael Winn je bývalý prezident National Qigong Association v USA, profesor Tao Arts/Science a zakladatel Healing Tao University v Big Indian, N. Y., nejrozsáhlejšího čchi kung programu v USA s fakultou 24 učitelů. Také vedl Medical Qigong Training v Číně, který poskytnul léčitelům klinické zkušenosti v hlavních pekingských nemocnicích v září 2000.

Přeložil: Jaroslav Holeček 2015 z anglického originálu: 

https://www.healingtaobritain.com/p68magazinehealingcancerwithchikung.htm1) Autor nejspíše myslí jeden ze systémů čchi-kungu, který vyučuje pod názvem Deep Healing Chi Kung tedy Hluboce léčivý čchi-kung (poznámka překladatele).

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz