Jak dlouho potřebujeme každý den cvičit čchi-kung, abychom dospěli k dobrým výsledkům?

 

Doporučuji lidem začínat s alespoň 15 minutovým cvičením pohybového čchi-kungu každé ráno a 15 minutami pohybového čchi-kungu nebo meditací v sedě ve večerních hodinách (léčivé zvuky nebo oběžnou dráhu). Meditaci vnitřního úsměvu můžete cvičit po celý den. Samozřejmě, pokud máte dobrou disciplínu a můžete cvičit více, budete mít ještě výraznější výsledky.

Můžete obměňovat nebo změnit čchi-kung cvičení a svou praxi podle časových plánů. Někteří lidé zavřou dveře své kanceláře a praktikují během přestávky nebo oběda. Některé postupy, jako jsou léčivé zvuky, lze provádět vsedě v autě, zatímco jste v dopravní zácpě. Jsou to opravdu skvělá uvolnění frustrace a hněvu na ostatní řidiče. Žil jsem 20 let v New Yorku a využíval jsem k meditaci cestu v metru namísto bezcílného sezení.

Většina lidí zjistí, že jim to dává tolik, že přirozeně začnou cvičit každý den o něco déle. Někteří lidé spí velmi těžko v prvních dnech praxe, což je součástí energetického procesu detoxikace a odstraňování stresu. Jakmile tím projdou, hladina energie stoupá a často potřebují méně spánku. To uvolní více času na cvičení.

Nejdůležitější je cvičit něco každý den, i když jen 5 minut. Začíná to budovat povědomí o vztahu k životní síle. To je nejdůležitější vztah, jaký budete mít, a pouze ten přežije smrt.

Chyba číslo jedna je, že začneme používat slova: "Uf, mám dnes trochu naspěch a nemám dneska čas cvičit všechny postupy, které jsem se naučil. Tak je dneska jednoduše přeskočím." Jedná se o akt sebe-sabotáže. 

Je to váš odpor snažící se získat zpět nějaké území a zhatit přesun na vyšší úroveň praxe. Je v pořádku dělat část praxe, pokud narazíte na období krize, dokonce i jen jeden cvik ze souboru čchi-kungu, který jste se naučili. Záměrem je zůstat ve spojení s procesem kultivace, což je důležité. A tak ve dnech, kdy budete mít méně času na vnější pohybové cvičení, zkuste zvýšit povědomí interní praxe – je na to vhodný vnitřní úsměv nebo oběžná dráha.

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz