Perikard

(osrdečník) ruka - absolutní jin
 

Perikard (jin) a trojitý hořák (jang) jsou párové orgány. Dalo by se říci, že odpovídají "ministerskému ohni", jako protikladu k "panovnickému ohni" srdce a tenkého střeva. Ačkoli perikard nemá samostatné fyziologické funkce, obecně se zmiňuje v souvislosti s deliriem vyvolaným vysokými horečkami.

Regulace čchi v perikardu je považována v čchi-kungu za velmi důležité téma. Předpokládá, že srdce – nejdůležitější orgán v těle - musí mít pro správnou funkci správnou úroveň oběhu čchi. Úroveň čchi srdce může být lehce zvýšena abnormálním stavem z důvodu nemoci, emoční poruchy, cvičení nebo zranění. Funkcí perikardu je rozptýlit přebytek čchi ze srdce a nasměrovat ho k dutině lao-kung (laogong) (P-8), která se nachází ve středu dlaně. Z lao-kungu se uvolní přebytek čchi a tím se přirozeně reguluje úroveň srdeční čchi. Dutina lao-kung je používána v čchi-kung masáži na snížení tělesné teploty při horečce. Můžete přijmout, že účelem perikardu je regulovat čchi v srdci prostřednictvím dutiny lao-kung.

Měli byste pochopit, že v čchi-kungu se vychází z toho, že existuje pět center (tzv. bran), odkud může čchi v těle komunikovat s okolním prostředím, a tím regulovat hladinu čchi v těle. Dvě z těchto pěti středisek jsou lao-kung dutiny, a dvě další jsou dutiny jung-čchüan (K-1), které se používají k regulaci čchi v ledvinách. Pátým je obličej. Tvář je spojená a souvisí s mnoha orgány. Kdykoli není některá orgánová čchi normální, projeví se to na tváři.

 

acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz