Slezina

kanál nohy - větší jin
 

Slezina (jin) a žaludek (jang) jsou párové orgány. Patří zemi v pěti fázích, směrem je střed, roční období dlouhého léta (konec léta), vlhké klima, žlutá barva, emoce melancholie, chuť sladká, sladká vůně a zvuk zpěvu. Jejich otvorem jsou ústa a ovládají maso a končetiny.

Slezina je hlavním orgánem trávení. Její funkcí je přeprava živin a regulace krve (regulace znamená udržet ji v kanálech). Je zodpovědná za přeměnu jídla na výživu.

Když je slezina slabá, tělo nedokáže využít výživu, dostupnou v jídle. To způsobí celkovou vyčerpanost, únavu a bledou (pastovitou) pleť. Horní část břicha je považována za oblast sleziny. Oslabení (nedostatek) čchi sleziny se projevuje pocitem neklidu nebo plnosti v této oblasti. Vzhledem k tomu, že je nutné, aby transportní funkce sleziny distribuovala svou čchi směrem nahoru, bude slabost ve slezině obvykle způsobovat průjem. Čchi sleziny je také považována za střední čchi, a ta je zodpovědná za udržování vnitřnosti na místě. Nedostatek střední čchi je předzvěstí výhřezu žaludku, ledvin, atd. V závažnějších případech bude nedostatečná slezinová jangová čchi, což se projevuje průjmy, studenými končetinami, bolestmi břicha, které jdou mírnit teplem častými horkými nápoji.

Pokud je některý z výše uvedených příznaků doprovázen krvácením, zvláště ze zažívacího ústrojí nebo z dělohy, je to nazýváno neovládání krve slezinou.

Chlad a vlhkost obtěžující slezinu je projev označující stísněný pocit v hrudi a pocit nafouknutého břicha, únavu, nechutenství a chutě, pocit chladu v končetinách, tmavý nažloutlý odstín kůže, někdy otoky a průjem nebo vodnatou stolici. Chlad a vlhko brání slezině vykonávat své transformační a přepravní funkce. To vede k velkému narušení metabolismu vody a je to jeden z původů hlenu.

Ve školení čchi-kung je jedním z konečných cílů usměrňovat tok čchi na původní (normální) úroveň v pěti jinových orgánech. Mezi nimi je slezina k regulaci poslední a nejtěžší. Předpokládá se, že pokud dokážete regulovat čchi sleziny na normální a zdravou úroveň, získáte klíč ke zdraví a dlouhověkosti.

 

acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz