Čínská astrologie

Pa-c´ - (bazi), čínská astrologie. Znamená "osm slov" nebo "osm znaků", jeden element a jedno zvíře v každém ze čtyř "pilířů". Těchto "osm slov" tvoří čtyři pilíře osudu neboli pa-c´. Tento astrologický systém vynalezl Li Čung Sü (Li Zhong Xu) za dynastie Tchang (618-907 nl). Byl později revidován a aktualizován Sü C' Pchingem (Xu Zi Ping) za dynastie Sung (960-1279 nl). Nejuznávanější práce je San Ming Chuej Tchung Wan Jü (San Ming Hui Tong Wan Yu) od Wu za dynastie Ming (1368-1644 nl). Stejně jako u každého z mnoha forem čínského věštění, čtyři pilíře začaly s hypotézou, která byla následně doplněna a potvrzena pozorováním a experimentováním, které vedlo ke spolehlivým výsledkům.

Ukázka:

Životní čchi také přichází s kombinací 12 pozemských větví nebo zvířecích znamení. 12 zvířecích větví:

  1. krysa (zi)
  2. buvol (chou) 
  3. tygr (yin)
  4. králík (mao)
  5. drak (chen)
  6. had (si)
  7. kůň (wu)
  8. koza (wei)
  9. opice (shen)  
  10. kohout (ty)
  11. pes (xu)
  12. prase (hai)

 

Když máme horoskop vyplněný, zkoumáme hlavní charakteristiky pilířů. Některé otázky, na které se astrolog bude ptát, jsou následující:

  • Jsou elementy a znamení v pilíři vzájemně harmonické?
  • Existuje nějaký element v pilíři, který je podporován nebo zničen některým z dalších elementů?
  • Jsou v horoskopu některé z pěti elementů příliš "těžké" nebo příliš "lehké"?
  • Chybí některý element?

Prvním a nejdůležitějším aspektem každého horoskopu je rovnováha elementů v každém pilíři. Číňané používají na nerovnováhu elementů různá "léčiva“. Pokud je v horoskopu narození nějaký element lehký nebo oslabený, stává se šťastným elementem, když je doplněn. Pokud je v horoskopu zrození některý element těžký nebo přemáhá ostatní, stane se daný element nešťastným a je třeba ho minimalizovat. To je důležitým aspektem tohoto umění, což s praxí odhaluje okno osudu.



 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz