Ledviny

Noha - menší jin
 
Ledviny (jin) a močový měchýř (jang) jsou párové orgány. Odpovídají vodě v pěti fázích, zimnímu období, studeným klimatickým podmínkám, jižnímu směru, černé barvě, emoci strachu, slané chuti, shnilému zápachu a zvuku sténání. Jejich smyslovým orgánem je ucho, otvorem močová trubice. Ovládají kosti, kostní dřeň a mozek, a jejich zdravotní stav se projevuje na vlasech.

Ledviny uskladňují původní esenci (jüan-ťing), a jsou tedy odpovědné za růst, vývoj a reprodukční funkce. Hrají primární roli v metabolismu vody a v kontrole tělesných kapalin, a také udržují nejzákladnější jin a jang těla.

Vzhledem k tomu, že jsou ledviny tělesnými zásobárnami základního jinu a jangu, jakékoli poruchy, jsou-li dostatečné chronické, se budou týkat ledvin. Významnější onemocnění ledvin obvykle vedou k problémům v jiných orgánech. Metody posilování ledvin jsou proto používány v medicíně i ve společnostech čchi-kungu na zvýšení nebo udržení vitality a zdraví. Příznaky deficitu ledvinového jangu nebo jinu jsou typickými příznaky onemocnění a objeví se do jisté míry jako modely deficitního jangu nebo jinu v nějakém orgánu.

Je snadné pochopit a zapamatovat si příznaky deficitu ledvinového jinu, pokud se člověk naučí korespondence ledvin a zapamatuje si, že jin představuje konstruktivní, výživné a kapalné aspekty těla. Obvykle je dolní část zad slabá a bolavá, vyskytuje se zvonění v uších a ztráta ostrosti sluchu, tvář je popelavá nebo tmavá, především pod očima. Běžně se pociťuje závrať a žízeň, vyskytuje se noční pocení a nízká horečka. Navíc muži mají málo spermatu a inklinují k předčasné ejakulaci, zatímco ženy mají malou nebo žádnou menstruaci.

Příznaky deficitu ledvinového jangu jsou významně spojeny se ztrátou energie nebo tepla. Podobně jako při deficitním jinu ledvin je běžně zvonění v uších, závratě a bolesti v dolní části zad. Ovšem bolest se vyznačuje pocitem chladu, malátnosti a únavy. Můžete zaznamenat slabost v dolních končetinách. U mužů je tendence k impotenci, a u obou pohlaví jasná a objemná moč nebo inkontinence.

Deficit jinu ledvin obvykle vytváří podobné poruchy srdce a jater, zatímco deficit jangu ledvin narušuje funkce sleziny a plic. Progrese by mohla být v opačném směru. Pokud je tento model spojený s plícemi, nazývá se to "ledviny nepřijímající čchi", typ dušnosti vyznačující se obtížným dýcháním, hlavně při vdechování. Kromě těchto příznaků se deficit jangu ledvin projevuje i slabým hlasem, kašlem, otoky v obličeji a spontánním pocením.

Ledviny vykonávají důležitou úlohu v metabolismu vody. Pokud jsou tyto funkce narušeny, povede stav deficitu ledvin k šíření vody.

V praxi čchi-kungu je esence (ťing), považována za nejpůvodnější zdroj lidské vitality. Čchi je převedena z esence, a tato čchi je dodána celému tělu a vyživuje mozek a ducha. V čínské medicíně a ve společnostech čchi-kungu se věří, že ledviny jsou sídlem původní esence. V zájmu ochrany své vlastní esence, je nutné posílit ledviny. Pouze tehdy, když jsou ledviny silné, budete mít možnost zachovat esenci v jeho sídle. Proto se udržování zdravých ledvin stalo v čchi-kungu jedním z nejdůležitějších témat.

Udržování zdravých ledvin obsahuje i ochranu fyzických ledvin před degenerací a udržení hladké a správné úrovně toku čchi. Za účelem dosažení tohoto cíle, musí být zvažována strava. Například pro ledviny je škodlivé příliš mnoho soli, a nadměrná konzumace lilku ledviny oslabuje. Kromě toho je také důležitá tělesná kondice. Takové věci jako příliš práce bez řádného odpočinku, zvýší napětí ledvin a tok čchi stagnuje. V zimě budou mít ledviny více napětí než v létě. Vzhledem k tomu více stagnuje tok čchi v zimě, nežli v létě. V důsledku toho se v zimě zvyšují bolestivé problémy zad.

Aby ochránili ledviny, zkoumali praktici čchi-kungu vztah ledvin k přírodě, jídlu a dokonce i k emocionálním stavům. Mají vyvinuté masážní techniky a specifické cvičení na zvýšení oběhu čchi v ledvinách během zimy. Vzhledem k tomu, že zdraví ledvin souvisí s emocemi, se učení regulace mysli s cílem upravit čchi, stalo jedním z hlavních cílů vzdělávání v čchi-kungu.

 

acupuncture.com přeložil Jaroslav Holeček

 

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz