Může se osvícení střetávat s mou náboženskou vírou

Michael Winn

 

 

Někteří lidé nevěří, že jsou kandidáty osvícení. Jejich náboženství nesmí používat toto slovo, a tak jim může být nepříjemné. Používám slovo osvícení jednoduše k navození pocitu přirozené záře vyzařující zevnitř. Takže prosím, použijte "osvícení", jak se vám líbí. Je to duchovní koncept, který je definovaný mnou. Pokud vám vadí tchaj-ťi k osvícení, doporučuji vám používat jeho další označení - původní čchi-kung.

 

Věřte, že osvícení je postupný proces, i když má velké nebo dramatické okamžiky. Není to pevně definovaná událost nebo stav někoho jiného, nebo nějakého podivného kultu. Každý je způsobilý zažít osvícení – je to naše přirozené právo jako lidí. Když se dítě naučí poprvé zavázat botu, je to mini-moment osvícení.

 

Existuje nekonečné množství takových možných momentů. Všechny tyto mini-chvíle se mohou stát nepřetržitým tokem většího osvícení. Ale musíme iniciovat a podporovat proces, nebo se prostě nebude dále dít. Mnozí dospělí bohužel dali až na obnovu přirozeného osvícení, které spontánně pociťovali jako děti. Děti se cítí nesmrtelné, jak žijí v nadčasovém vesmíru nekonečného objevování - protože to je jejich skutečná realita! Ale nemáme opouštět tento stav!

 

Jako dospělí musíme udržovat spojení se svou vnitřní sílou vůle, nebo náš přirozený proces osvícení může zapadnout vnějším stresem. Stres a trauma jsou pouze rozptylováním nebo potlačením osobní čchi a ducha, dokud postupně neztratíte vůli k životu. To je důvod, proč se většina dospělých pomalu vyčerpává životem. Nemají silné energetické a duchovní centrum, které by jim umožňovalo zotavení. Lidé postrádají správné nástroje, které by jim pomáhaly zaměřit svou čchi nebo soustředit svého ducha do jednoho centra. To nás vede k hledání náboženství nebo duchovní cesty v naději, že nám pomůže bůh mimo nás. Tchaj-čch´ k osvícení je kompatibilní s každou náboženskou vírou.

 

Lidé se obávali, že je jóga podivné východní náboženství, a nyní se běžně učí v křesťanských církevních centrech. Někteří západní fundamentalisté se snažili démonizovat taoismus, ale to také pozvolna vymizí, jak se lidé poučí o duchovní vědě. Taoisté v Číně přijímají všechna náboženství jako nesoucí platnou pravdu pro své věřící. Tao je neutrální a přirozené. Je to jednoduše "cesta" našeho vnitřního sebe-rozvoje. V Číně je běžné slyšet buddhistu nebo konfuciánce říci, že následují tao. Můj první taoistický učitel Mantak Chia je také křesťan, jeho matka byla duchovní. Je taoistou a křesťanem.

 

Prostě pratikování tchaj-ťi k osvícení zaměřuje naší vůli k osvícení. Mohli bychom použít náboženský jazyk a říci, že ve vás probouzí skrytou božskou sílu. Bylo by také vhodné popsat tento proces jako tchaj-ťi "Bůh pomáhá těm, kteří si pomohou sami."

 

Tato speciální forma tchaj-ťi vás automaticky soustředí do své vlastní bytosti. Když cvičíte tuto formu, vnitřní smysl božské síly se setká s vaším já – myslí v půli cesty a cvičí posvátný tanec společně. Ať už to chcete nazývat duchem nesmrtelného tao, Duchem svatým, buddhovskou přirozeností, nebo párty sub-atomických kvarků, to je vaše záležitost.

 

 

Ukázka cvičení na youtube

Kde lze objednat DVD

Přeložil: Jaroslav Holeček 2012

https://www.taichi-enlightenment.com/




Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz