O autorovi

Michael Winn ve stavu vnitřního úsměvu

(Fotografie byla pořízena po hluboké meditaci)

 

Michael Winn se narodil v Presidio v San Francisku v roce 1951 blízko věže Golden Gate Bridge. Podle astrologického výkladu taoistického mistra Ni Hua Chinga je Golden Gate symbolickým mostem mezi Asií a Amerikou formující život. Čínská astrologie obvykle přihlíží stejně tak k pozemským vlivům feng-šuej, jako k planetárním silám.

Winn absolvoval Dartmouth College v roce 1973 jako senior fellow v ruské a srovnávací literatuře. Navštívil 90 zemí - moderní potulný taoista. Jeho první práce (zaměstnání) bylo jako průvodce Grand Canyon white water, což vedlo k jeho organizování výpravy do severního Jemenu v roce 1981 pro National Geographic. Později se zúčastnil prvního sestupu z horních roklin řeky Mekong v Číně.

Jeho první manželka byla Etiopka, Shamai (Světlo svíčky) Abebe. Poté, co ho propustili z práce v Newyorském vydavatelství za to, že je „příliš tvůrčí“, uplatnil se jako válečný dopisovatel a novinový fotograf v Africe. Jeho první zlom přišel v roce 1978, když byl uvržen do vězení v Etiopii během občanské války a dostal opakovaně nakládačku sovětského systému mučení.

Později otevřel v roce 1980 Habešsko-etiopskou restauraci v newyorském Soho a provozoval ji po 20 let jako vedlejší džob. Během tohoto období Winn – „goy“ neboli pohan organizoval a udržoval v činnosti „podzemní dráhu“, kterou se propašovalo přes dvacet bělošských židovských misí do Etiopie, aby dopravily léky a pomoc pro válčící kmen černošských židů (falasha). Což nakonec vedlo k jejich hromadnému exodu zpátky do zaslíbené země v Izraeli.

Kvůli jednomu z příběhů se sám zavřel přes noc uvnitř velké pyramidy. Stopoval napříč pouští Sahara pro další příběh. V roce 1983 a 1985 strávil celkem pět měsíců sledováním cest Marka Póla před Hindukúšské hory Afganistánu a Pákistánu a 4000 mil po souši napříč ohromnými čínskými západními pouštěmi a podél Velké zdi. To bylo blízko začátku dlouhého milostného vztahu s Taem. Setkal se se svou druhou manželkou Joyce Gayheart na útočišti Léčivého Tao v roce 1983.

Nakonec vyměnil vnější cestovní dobrodružství za vnitřní duchovní dobrodružství. Během svého putování začal Winn se zkoumáním různých esoterických systémů, většinou aby pro sebe „demystifikoval“ starověké tajné školy. Doufá, že objevil nejefektivnější metody zlepšování zdraví a očišťování duchovního uvědomění. Kromě různých taoistických škol studoval tantrickou kundaliní jógu, krija jógu, dzoghčhen (bon), cvičení tibetské buddhistické vadžrajány a atlantskou vnitřní alchymii (původní – před egyptskou kabalou). O tomto posledním tématu vydá brzy knihu.

Přijal mnoho nauk a zasvěcení s Dalajlamou a úzce spolupracoval několik let s Paramhamsou Hariharandou (následovníkem Jóganandy v Indii) a editoval jeho Bhagavadgítu ve světle krija jógy (Bhagavad Gita in the Light of Kriya Yoga). Toto vše formovalo jeho duchovní praxi, ale vždy se vrátil ke svým kořenům v Tao kvůli přirozené jednoduchosti a účelnosti v cenění si těla.

Otestoval více než šedesát rozmanitých forem čchi-kungu a meditačních taoistických systémů. Studoval s desítkami různých mistrů, často jen aby získal jeden skvostný pohyb nebo malý, ale cenný náhled, který oni měli. Mistr T.K.Shih s ním žil po dva roky. Studoval změnu pa-kua s B.K.Frantzisem a editoval jeho první knihu, stejně jako několik knih taoistického mistra Ni Hua Chinga. Jeho učitel stylu Wu tchaj-ťi byl velmistr Ed Yu v Newyorské čínské čtvrti (Mantakův učitel tchaj-ťi). Studoval severní Wu styl s Davidem Dolbearem (zlatá medaile USA) a jeho mistrem Liu Jiang Changem v Pekingu.

Winn cestoval sedmkrát do Číny, aby meditoval v jeskyních svatých taoistických hor a na posvátných místech, studoval lékařský čchi-kung v pekingských nemocnicích s World Academic Medical Qigong Society. Každý rok zve špičkové mistry, aby vyučovali na univerzitě Léčivé tao, jako je Li Jun Feng a Wang Yan. Organizoval výroční konference National Qigong od jejího vzniku v roce 1997. Vede pravidelné výlety do Číny, aby otevřel dveře mezi západními a čínskými adepty vnitřní alchymie Tao.

Další světové události (pro nervózní typy, kteří věří životopisům):

  • 25 let zkušeností s vyučováním subtilních energetických metod, které vedou k lékařské praxi čchi-kung léčby.
  • Minulý prezident National Qigong Association po dvě období. Zastřešující organizace pro všechny školy čchi-kungu, učitele, léčitele a praktiky v USA (www.nqa.org).
  • Zakladatel a ředitel university Léčivé tao (Healing Tao University) s programem letních útočišť (campus v Dao Mountain v newyorských horách Catskill). Největší program taoistických umění na západě s fakultou 20 mistrů a 30 útočišti.
  • Spisovatel a editor sedmi knih Mantaka Chia. Nejznámější jako spoluautor Taoistického tajemství lásky: kultivace mužské sexuální energie (Taoist Secrets of Love: Cultivating Male Sexual Energy).
  • Po devět let byl předsedou Asociace instruktorů Léčivé tao v Americe (Healing Tao Instructors Association of the Americas). Jeden z původních starších instruktorů na rozšíření Léčivého tao, který celkově kvalifikoval přes 1000 instruktorů a přinesl taoistické učení stovkám tisíc lidí.
  • Napsal četné články do Qi Journal, Empty Vessel a dalších národních publikací. Spoluautor Qigong Therapy, kapitoly v Physicians Guide to Complementary & Alternative Medicine.
  • Vytvořil deset taoistických domácích audio a video kurzů, které shrnují jeho objevy za posledních 25 let.
  • Winn oznamuje, že daleko důležitější, než jakákoli z jeho pozemských událostí a cest je jeho praxe vnitřního úsměvu – cesta duše přijímající své tělo a osud. Jako svůj největší úspěch bude pociťovat sdílení se čtenářem jednoduché a hluboké radosti vnitřního úsměvu duše.

 

Autor, mající na sobě usmívající se zobrazení Slunce-Měsíce, „přidržuje“ Nebeský chrám v Pekingu. Tento chrám postavený ve 14. století pro císaře na modlení se k Tao, je jedním z nejposvátnějších v Číně. Trojitá střecha zobrazuje taoistickou představu o původu.

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz