12 zvířat - jazyk pa-c´(bazi)

Když přijde na 12 pozemských větví, nemysleme na konvence, které má většina lidí o čínském zvěrokruhu - že draci jsou divocí a ambiciózní, psi loajální a hadi lstiví.

Nejen že jsou tyto stereotypy ve skutečnosti nepřípustné, rovněž nejsou odpovídající ani pravdivé! 12 zvířecích znamení je laická terminologie používaná jako pomůcka k pochopení čchi 12 pozemských větví. Nikdy se neuplatňují se všemi "osobnostními rysy". Kolik lidí narozených ve stejném roce jako vy, mají stejné vlastnosti? Pravděpodobně ne více než hrstka.

Používání zvířat v pozemských větvích je do značné míry z toho důvodu, že pa-c´ (bazi) bylo vytvořeno v dávných dobách a bylo obtížné vysvětlit pozemské větve jinak, než použitím zvířat nacházejících se v domácnosti.

Navíc, každý, kdo zná čínsky nebo mandarínsky pochopí, že čínské znaky a výslovnost slov používaných k popisu pozemských větví nejsou skutečná slova používaná k popisu zvířat. Například Rat je v čínštině Shu 鼠, ale v pozemských větvích je krysa Zi 子. 

Myslím, že lepší způsob, jak se dívat na pozemské větve, je jako na kódy jinové a jangové verze pěti elemetů. Takže nezapomeňte, když přemýšlíte o pozemských větvích, uvažujte o zvířatech prostě jako o kódech pěti elementů a jejich jinovém a jangovém projevu. Nenechejte se zmást myšlenkou na sílu nebo slabost jinové nebo jangové povahy. Jin je jin a jang je jang – nepřipojujte k nim teď žádné významy! 

 

zemská větev

zvířecí znamení

element

Zi

Krysa

jangová voda

Chou

Vůl

jinová země

Yin

tygr

jangové dřevo

Mao

Králík

jinové dřevo

Chen

Drak

jangová země

Si

Had

jinový oheň

Wu

Kůň

jangový oheň

Wei

Koza

jinová země

Shen

Opice

jangový kov

You

Kohout

jinový kov

Xu

Pes

jangová země

Hai

Prase

jinová voda

 

 

Joey Yap: BaZi - The Destiny Code

Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz