Co vlastně je tchaj-ťi k osvícení

 

Michael Winn

 

Tajemství formy tchaj-ťi k osvícení neboli prvotního čchi-kungu kombinuje tchaj-ťi, feng-šuej, čchi kung (qigong) a vnitřní alchymii, silnou formu taoistické meditace. Je navrženo, aby zachytilo "subtilní dech" neboli čchi ("qi") toku Nebe a Země, a jeho sloučení do lidského těla. Shromažďuje čchi v hloubi duše půvabnými, krásnými, snadnými spirálami. Energicky je to opak bojových forem tchaj-ťi. Ty vysílají čchi vně na sebeobranu nebo se zaměřují na manipulaci s protivníkovou čchi.

 

Tchaj-ťi k osvícení postupně rozpustí všechny fyzické a karmické vrstvy napětí ve fyzickém a energetickém těle. To nakonec otevře hluboký vnitřní prostor uvnitř vašeho těla, kde původní duch, "tvář duše předtím, než jste se narodili", může odhalit sebe. Tento vnitřní prostor se nazývá "wu-ťi" (nejvyšší neznámo).

 

Navržená forma včleňuje všechny aspekty taoistické teorie: kanály jin-jang, 5 elementů vitálních orgánů a sezónních cyklů, feng-šuej(nauku o stranách), 8 sil trigramů (pa-kua), alchymii vody a ohně, 10 nebeských stonků a 12 větví čínského kalendáře, rezonanci těla-ducha a mikrokosmu-makrokosmu, taoistickou sexuální numerologii, stupně ťing-čchi-šen-wu vnitřní alchymie, tchaj-ťi tělesných pohybových principů, původní čchi-tchaj-čch´-wu-ťi kosmologii. Je opravdu úžasné, kolik je toho zhuštěno do jedné malé formy!

 

Tato forma, vytvořená v době Čchang San Fenga povznesla čínskou duchovní kulturu na nejvyšší vrchol. Tato tajná forma tchaj-ťi může být považována za jeden z korunovačních klenotů čínského duchovního vývoje, výsledek generací předchozích taoistických mistrů hluboce zaměřených na rozvíjení praktické vědy změn. Vnitřní alchymie je jednoduše způsob urychlení přirozeného energetického vývoje. Přesto nemusíte dynamice vnitřní alchymie aktivující toto zrychlení rozumět, protože je zabudováno do této formy tchaj-ťi.

 

Pokud chcete prozkoumat tajemství vnitřní alchymie, napsal jsem o tomto tématu řadu článků. Vnitřní alchymie je starší než Lao-c´, starší než starověký čínský dračí diagram a želví písmo (magický čtverec), ze kterého byl odvozen I-ťing. Dělal jsem desítky let výzkum, ale mým největším zdrojem byla praxe sedmi formulí alchymie nesmrtelnosti předávaných taoistickým poustevníkem jménem Oblak  Mantak Chiovi a mě. Těchto sedm alchymistických formulí je ze stejného období jako tajná forma tchaj-ťi Čchang San Fenga.

 

Poznat a dešifrovat tchaj-ťi k osvícení od Čchang San Fenga mi umožnilo dvacet let praxe v meditaci vnitřní alchymie. Čhu-Chuej neměl výcvik ve vnitřní alchymii, i když věděl, že forma byla z ní odvozena. Začlenil jsem tuto formu tchaj-ťi do vyšší úrovně alchymistického výcviku. Forma tchaj-ťi zůstává stejná, forma se nemění, ale budete ji moci použít na připojení k jemnějším silám.

 

Ale většina lidí nepotřebuje a není připravena na tuto úroveň informací nebo meditační dovednosti. Jediné, co potřebují, je jednoduchá praxe, elegantní, snadná k naučení, lehce natrénovatelná, cvičení v tělesné formě, které bez námahy funguje – to je tchaj-ťi k osvícení!

 

Ukázka cvičení na youtube

Kde lze objednat DVD

Přeložil: Jaroslav Holeček 2012

https://www.taichi-enlightenment.com/
Kontakt

Jaroslav Holeček jaroslav.holecek@seznam.cz